Co jsou elektrolyty a proč jsou důležité?

Elektrolyty jsou minerály (ionty), které po rozpuštění v roztoku, jako je krev, pot nebo moč. Říká se jim „elektro“-lyty, protože mají buď kladný nebo záporný elektrický náboj. Ať děláte cokoli, nedopusťte, aby se vaše elektrolyty dostaly do nerovnováhy – celé vaše tělo a mozek se mohou vyvést z míry!

7 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEKTROLYTŮ

Elektrolyty pracují jako tým a vzájemně se ovlivňují, aby umožnily vstup živin do buněk, vypuzení odpadu, výrobu energie a přenos signálů. Zde jsou nejdůležitější elektrolyty pro zdraví výživy:

 • Sodík
 • Draslík
 • Hořčík
 • Vápník
 • Fosfát
 • Chlorid
 • Bikarbonát
Electrolytes NATIOS-minPŘÍČINY NEROVNOVÁHY ELEKTROLYTŮ

Několik faktorů může narušit hladinu elektrolytů a vést k nežádoucím vedlejším účinkům. Některé běžné příčiny nerovnováhy elektrolytů zahrnují:

 • Dehydratace
 • Pocení
 • Určité léky
 • Průjem
 • Zvracení
 • Těžké popáleniny
 • Srdeční selhání
 • Poruchy příjmu potravy
 • Nemoc ledvin
PŘIZNAKY NEROVNOVÁHY ELEKTROLYTŮ

Jak poznáte, že vaše hladina elektrolytu je nedostatečná? Ve většině případů budete mít alespoň několik příznaků. Mohou se lišit v závažnosti v závislosti na konkrétních minerálech, které jsou ovlivněny. Mezi běžné příznaky nerovnováhy elektrolytů patří:

 • Bolesti hlavy
 • Únava
 • Zmatečnost
 • Změny nálady
 • Zvracení
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Bolest břicha
 • Nepravidelný srdeční tep
 • Necitlivost
 • Zácpa
 • Časté močení
 • Suchá ústa
10 VÝHOD ELEKTROLYTŮ OD HLAVY AŽ K PATĚ
Svaly futuristic-min
1. Zvyšují výkon při cvičení

Elektrolytové nápoje pomáhají doplnit vodu, minerály a energii ztracenou během cvičení. Věřte nebo ne, ztráta pouhého 1-2 procent tělesné hmotnosti potem může snížit vaši sílu, rychlost a soustředění. [1]

A když se potíte jako maniak, ztrácíte elektrolyty jako blázen. Pot obsahuje tunu sodíku, ale také hořčíku, vápníku a draslíku. Zejména během dlouhých tréninků v horkém počasí mějte elektrolytový nápoj vždy poblíž.

2. Posilují svaly a kosti

Výhody elektrolytů se mohou rozšířit i na vaše svaly a kosti. Většina lidí jí příliš mnoho okyselujících potravin, jako jsou mléčné výrobky, maso a zpracovaná obilná zrna, které zvyšují kyselost v těle. Acidóza může vést ke ztrátě minerální hustoty kostí a úbytku svalů. Dieta s vysokým obsahem draslíku však může pomoci stabilizovat pH, zabránit metabolické acidóze a zachovat svalovou hmotu.

3. Posilují imunitu

Elektrolyty mají úzký vztah s imunitním systémem. Hořčík například pomáhá tělu kontrolovat zánět. Elektrolyty, jako je draslík, vápník, hořčík a sodík, spolupracují, řídí, co smí vstoupit do buňky. Podporují zdravou apoptózu: proces, který tělo používá ke zničení buněk předtím, než mají šanci zmutovat. [2]

srdce futuristic
4. Stabilizují krevní cukr

Podle nedávného výzkumu může být diabetes II. typu spojen s nízkým obsahem draslíku. Ve studii provedené na John Hopkins University School of Medicine vědci spojili nedostatek draslíku s vysokými hladinami inzulínu a glukózy, což jsou oba příznaky cukrovky. Je však třeba provést další výzkum, aby se zjistilo, zda doplňky stravy obsahující draslík mohou snížit riziko cukrovky. Díky tomu mohou být draslík a další elektrolyty součástí plánu prevence diabetu spolu s vyhýbáním se cukru a dostatkem pohybu. [3]

5. Podporují zdraví srdce

Výzkumy ukazují, že zvýšením příjmu draslíku můžete snížit krevní tlak. Hořčík a vápník také pomáhají podporovat správný krevní tlak. Hořčík navíc snižuje zánět, zabraňuje ucpávání tepen a normalizuje nepravidelný srdeční tep. [4]

6. Podporují spánek

Kvalitní spánek je dalším velkým zdravotním přínosem elektrolytů. Například vápník pomáhá mozku transformovat tryptofan na spánkový hormon melatonin. A podle časopisu Neuroscience vápník podporuje REM spánek. Elektrolyty mohou dokonce pomoci lidem s nespavostí. Například dvojitě zaslepená klinická studie z roku 2012 zahrnující 46 starších dospělých s nespavostí zjistila, že suplementace hořčíkem může prodloužit délku a kvalitu spánku. [5]

mozek futuristic-min
7. Snižují stres a úzkost

Snížení stresu a úzkosti je další klíčovou výhodou elektrolytů. Hořčík je zvláště důležitý pro snížení úzkosti. Například metaanalýza 18 studií zjistila, že „existující důkazy svědčí o příznivém účinku Mg na subjektivní úzkost. Hořčík hraje ústřední roli v přirozené reakci těla na stres. [6]

Chronický stres přitom může snadno vyčerpat hořčík a zvýšit riziko úzkosti a deprese. Řešení? Získejte dostatek hořčíku ve své stravě, buď z doplňků nebo potravin bohatých na hořčík, jako je hořká čokoláda, avokádo a mandle.

8. Pomáhají při bolesti hlavy

Když jsou bolesti hlavy způsobeny dehydratací, mohou pomoci elektrolyty. Podle nedávné studie má zhruba 10 procent lidí bolesti hlavy z dehydratace. Mohou být způsobeny ztrátou vody, ztrátou elektrolytů nebo obojím. Hořčík a sodík hrají zvláště důležitou roli v boji proti dehydratačním bolestem hlavy. Když se dostanou z rovnováhy, může to vést k problémům, jako jsou bolesti hlavy a únava. Většina lidí má ve stravě příliš mnoho sodíku a málo hořčíku. [7]

Dobrou zprávou je, že elektrolytové doplňky mohou být snadným způsobem, jak zabránit dehydrataci a doplnit hladinu nejen hořčíku, ale dalších minerálů. 

9. Zlepšují trávení

Elektrolyty udržují trávicí systém v pohybu. Vaše střeva jsou vystlána tkání hladkého svalstva, která je řízena autonomním nervovým systémem, částí, kterou nemůžete vědomě ovládat. Jejich rytmické kontrakce jsou důležité pro vstřebávání živin a eliminaci odpadu. Draslík umožňuje stahování svalů ve střevech. Nízké hladiny draslíku však mohou bránit zdravému trávení. To je důvod, proč je tak důležité ládovat draslík jídlem a doplňky elektrolytů!

10. Mohou předcházet ledvinovým kamenům

Ledvinové kameny jsou shluky pevného materiálu, které se shromažďují v moči. Častěji jsou tvořeny vápenatými usazeninami. Vzhledem ke způsobu interakce draslíku a vápníku, výzkum ukazuje, že užívání citrátu draselného může pomoci snížit hladinu vápníku v moči.

Natios Elektrolyt Electrolyte Complex Banner Popisek

KOMBINACE ELEKTROLYTŮ S AMINOKYSELINAMI

Spousta elektrolytových doplňků je kombinováno také s aminokyselinami, jelikož krásně doplňují funkce elektrolytů. Aminokyseliny hrají v těle nepřebernou škálu důležitých rolí a to od syntézy neurotransmiterů, enzymů a hormonů až po regeneraci a tvorbu svalové hmoty. Díky této kombinaci je doplněk stává ideálním pro každého s vyšší fyzickou aktivitou a to ať už při cvičení, turistice, cyklistice při namáhavé práci.

Doplněk s kombinací elektrolytů a aminokyselin můžete nalézt také na našem e-shopu: Natios Electrolyte Complex a to ve 2 skvělých příchutích: malina nebo citrón

Natios Electrolyte Complex, Elektrolyt komplex, Malina, 600 g

Natios Electrolyte Complex, Elektrolyt komplex, Malina, 600 g

 

Natios Electrolyte Complex, Elektrolyt komplex, Citrón, 600 g

Natios Electrolyte Complex, Elektrolyt komplex, Citrón, 600 g


Natios Electrolyte Complex, Elektrolyt komplex, Malina, 600 g
Natios Electrolyte Complex, Elektrolyt komplex, Malina, 600 g
Natios Electrolyte Complex, Elektrolyt komplex, Citrón, 600 g
Natios Electrolyte Complex, Elektrolyt komplex, Citrón, 600 g

 

Použitá literatura:
[1] S. M. Shirreffs a M. N. Sawka, „Fluid and electrolyte needs for training, competition, and recovery", J Sports Sci, roč. 29 Suppl 1, s. S39-46, 2011, doi: 10.1080/02640414.2011.614269.

[2] M. Tam, S. Gómez, M. González-Gross, a A. Marcos, „Possible roles of magnesium on the immune system", Eur J Clin Nutr, roč. 57, č. 10, Art. č. 10, říj. 2003, doi: 10.1038/sj.ejcn.1601689.

[3] „Potassium Levels Possible Key To Racial Disparity In Type 2 Diabetes - 03/02/2011". Link zde.

[4] C. J. Rodriguez, K. Bibbins-Domingo, Z. Jin, M. L. Daviglus, D. C. Goff, a D. R. Jacobs, „Association of sodium and potassium intake with left ventricular mass: coronary artery risk development in young adults", Hypertension, roč. 58, č. 3, s. 410–416, zář. 2011, doi: 10.1161/HYPERTENSIONAHA.110.168054.

[5] B. Abbasi, M. Kimiagar, K. Sadeghniiat, M. M. Shirazi, M. Hedayati, a B. Rashidkhani, „The effect of magnesium supplementation on primary insomnia in elderly: A double-blind placebo-controlled clinical trial", J Res Med Sci, roč. 17, č. 12, s. 1161–1169, pro. 2012. Link zde.

[6] N. B. Boyle, C. Lawton, a L. Dye, „The Effects of Magnesium Supplementation on Subjective Anxiety and Stress—A Systematic Review", Nutrients, roč. 9, č. 5, s. 429, dub. 2017, doi: 10.3390/nu9050429.

[7] J. N. Blau, C. A. Kell, a J. M. Sperling, „Water-Deprivation Headache: A New Headache With Two Variants", Headache: The Journal of Head and Face Pain, roč. 44, č. 1, s. 79–83, 2004, doi: 10.1111/j.1526-4610.2004.04014.x.

 

Autor: David Hůrka