Jaké jsou benefity doplňování zinku?

Zinek je esenciální živina, která se nachází v různých rostlinných i živočišných potravinách a často je dodávána také ve formě doplňků stravy. Protože si lidské tělo přirozeně zinek nevyrábí a nedokáže si jej ani uložit, je nutno zinek pravidelně získávat a doplňovat právě těmito způsoby.

Imunitní systém

Zinek je stopový prvek, který hraje v lidském těle mnoho nepostradatelně důležitých rolí. Hraje klíčovou roli ve zdraví kůže, imunitních funkcí a růstu buněk a může chránit před zánět. Zinek je nezbytný hned pro několik procesů v lidském organismu [1]:

 • Imunitní funkce
 • Exprese genu
 • Enzymatické reakce
 • Proteosyntéza
 • Syntéza DNA
 • Hojení ran
 • Růst a vývoj

ROLE V LIDSKÉM TĚLE

Zinek je životně důležitý minerál, který lidské tělo využívá nesčetnými způsoby. Ve skutečnosti je zinek po železe druhým nejhojnějším stopovým minerálem v lidském těle. Je přítomen v každé buňce našeho těla. [2]

Zinek je nezbytný pro činnost více než 300 enzymů, které napomáhají metabolismu, trávení, nervovým funkcím a mnoha dalším procesům. [3]

Kromě toho je rozhodující pro vývoj a funkci imunitních buněk. Tento minerál je také zásadní pro zdraví pokožky, syntézu DNA a produkci bílkovin. Je také velmi důležitý pro tělesný růst a vývoj, protože hraje roli při růstu a dělení buněk. [4]

Dále je zinek důležitý pro naše chuťové a čichové smysly. Protože jeden z enzymů rozhodujících za správnou detekci chuti a vůně je závislý na této živině. Nedostatek zinku tak může snížit Vaši schopnost cítit chuť a čich. [5]

VÝHODY ZINKU NA ZDRAVÍ
I. Posiluje imunitní systém

Zinek je nezbytný pro funkci imunitních buněk a buněčnou signalizaci, nedostatek tak může vést k oslabené imunitě. [5]

II. Snižuje zánět

Zinek působí jako antioxidant, což znamená, že snižuje oxidační stres, kterým si tělo prochází každý den a chrání tak buňky lidského organismu před volnými radikály. Například přehled sedmi studií ukázal, že 80-92 mg zinku denně může zkrátit délku běžného nachlazení až o 33 %. [6, 7]

III. Urychluje hojení ran

Zinek se běžně používá v nemocnicích jako léčba popálenin, určitých vředů a jiných poranění kůže. Tento minerál také hraje zásadní roli při syntéze kolagenu a podporuje tak zdraví pokožky, nehtů, vlasů, kostí, vazů a šlach.

PŘÍZNAKY NEDOSTATKU ZINKU

Příznaky závažného nedostatku zinku zahrnují narušený růst a vývoj, opožděnou pohlavní zralost, kožní vyrážky a akné, oslabená imunita, nedostatek energie, bezdůvodné přibírání, zhoršená kvalita vlasů a nehtů, chronický průjem, zhoršené hojení ran a problém s chováním. [8]

zinek nedostatek

Mezi ohrožené osoby s nedostatkem zinku patří:

 • Lidé s gastro chorobami, jako například Crohnova choroba.
 • Vegetariáni a vegani
 • Těhotné a kojící ženy
 • Lidé trpící podvýživou
 • Lidé s  chronickým onemocněním ledvin
 • Lidé co holdují alkoholu a cigaretám
SYNERGIE

O živinách se často hovoří v souvislosti s jejich jednotlivými přínosy. Pravdou však je, že základní vitaminy a minerály ve skutečnosti fungují jako součást vzájemně propojené sítě. Zinek bývá především v doplňcích stravy často kombinován s mědí a selenem

Zinek se selenem mají velmi podobné účinky a při jejich současném doplňování se tak jejich účinky posilují. Vztah mezi zinkem a mědí je mírně odlišný. Zinek a měď pracují v mnoha procesech ruku v ruce, ale zároveň jsou také antagonisty. To znamená, že pokud je hladina jednoho příliš vysoká, tak může snížit hladinu druhého. Je tedy vhodné dbát na udržení poměru zinku a mědi a jedním s nejlepších způsobů, jak toho docílit, je užívání doplňku stravy, který tyto minerály kombinuje ve správném poměru.

KONTRAINDIKACE

V některých případech může při suplementaci zinku docházet k vedlejším účinkům, mezi které se řadí především nevolnost či bolest hlavy. Tyto vedlejší účinky se vyskytují především u žen a do jisté míry jim lze předcházet užíváním zinku až několik desítek minut po jídle.

Zinek by se pak obecně neměl užívat s některými léky, popřípadě pouze po konzultaci s lékařem. Mezi kontraindikace se řadí:

 • Antibiotika - užívání zinku, může narušit schopnost antibiotik bojovat proti bakteriím. Užívání antibiotika dvě hodiny před nebo čtyři až šest hodin po užití zinku může tento účinek minimalizovat.
 • Penicilamin - užívání zinku s lékem na revmatoidní artritidu penicilamin může snížit schopnost léku zmírnit příznaky artritidy. Užívání zinku alespoň dvě hodiny před nebo po užití léku může tento účinek minimalizovat.
 • Thiazidová diuretika - tyto léky na krevní tlak zvyšují množství zinku ztraceného v moči.
ZDROJE ZINKU

Výbornými zdroji zinku jsou ústřice, mušle, škeble, hovězí, vepřové a jehněčí maso. Velké množství se nachází také v drůbežím mase jako je kuře a krůta nebo v rybách jako sardinky, losos.

Pro vegetariány a vegany jsou primárním zdrojem zinku luštěniny jako cizrna, čočka, černé fazole popřípadě nejrůznější druhy ořechů a semínek.

V dnešní době je často těžké udržovat dostatečně pestrou a na živiny bohatou stravu. Proto je důležité vitamíny a minerály doplňovat pomocí doplňků stravu.

Formy zinku v doplňcích stravy

Zinek se v doplňcích stravy vyskytuje především ve dvou formách: pikolinát a bisglycinát. Tyto dvě formy se řadí mezi dvě TOP formy zinku v ohledu na jejich účinnost a vstřebatelnost. Pikolinát zinečnatý má jednoznačně delší historii používání v doplňcích stravy, je tedy předmětem více klinických studií, avšak v současné době se začíná uplatňovat především forma zinku bisglycinátu, která se momentálně jeví jako nejlepší forma zinku.

Zinek bisglycinát je chelátová forma zinku, která vzniká pomocí procesu zvaným chelatace. Chelatace je výsledkem chemického navázání minerálů na dvě aminokyseliny velmi specifickým způsobem. Tato speciální organická podoba minerálů se v přírodě objevuje například v listech rostlin, jedná se tedy o přirozený proces, který především umožňuje usnadnění transportu minerálů přes střevní stěnu.

Pro tělo je vstřebávání aminokyselin zcela přirozené, a tak i vstřebávání chelátů probíhá naprosto bezproblémově. Chelátové minerály navíc při trávení nedráždí sliznici žaludku a střeva.

Kvalitní doplňky stravy s obsahem zinku můžete nalézt také na našem e-shopu:

 

Natios Zinc Chelated Complex, 25 mg, 100 veganských kapslí

 

Swanson Zinc Gluconate, Glukonát, 30 mg, 250 tablet

 

Swanson Zinc Picolinate, Pikolinát, 22 mg, 60 kapslí

 

Jarrow Zinc Balance, Zinek + Měď, 100 kapslí

 

NaturLabs Zinek a Selen chelátové + Měď, 60 kapslí

 

NOW FOODS Zinc Gluconate, Glukonát, 50 mg, 250 tablet

 

 


Natios Zinc Chelated Complex, Zinek, selen a měď, 25 mg, 100 veganských kapslí
Swanson Zinc Gluconate, Zinek, 30 mg, 250 tablet


Swanson Zinc Picolinate, Zinek Pikolinát, 22 mg, 60 kapslí
Jarrow Zinc Balance, Zinek + Měď, 100 kapslí


NaturLabs Zinek a Selen chelátové + Měď, 60 kapslí
NOW FOODS Zinc Gluconate, Glukonát, 50 mg, 250 tablet

 

Použitá literatura:
[1] „Office of Dietary Supplements - Zinc". https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/

[2] D. Rabinovich a Y. Smadi, „Zinc", in StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2022. [Online]. Dostupné z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547698/

[3] C. T. Chasapis, P.-S. A. Ntoupa, C. A. Spiliopoulou, a M. E. Stefanidou, „Recent aspects of the effects of zinc on human health", Arch. Toxicol., roč. 94, č. 5, s. 1443–1460, kvě. 2020, doi: 10.1007/s00204-020-02702-9.

[4] E. Liu et al., „Effect of Zinc Supplementation on Growth Outcomes in Children under 5 Years of Age", Nutrients, roč. 10, č. 3, s. 377, bře. 2018, doi: 10.3390/nu10030377.

[5] L. Maxfield, S. Shukla, a J. S. Crane, „Zinc Deficiency", in StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2022. [Online]. Dostupné z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493231/

[6] H. Hemilä, „Zinc lozenges and the common cold: a meta-analysis comparing zinc acetate and zinc gluconate, and the role of zinc dosage", JRSM Open, roč. 8, č. 5, s. 2054270417694291, kvě. 2017, doi: 10.1177/2054270417694291.

[7] S. M. Mousavi et al., „Clinical effectiveness of zinc supplementation on the biomarkers of oxidative stress: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials", Pharmacol. Res., roč. 161, s. 105166, lis. 2020, doi: 10.1016/j.phrs.2020.105166.

[8] N. Nistor, L. Ciontu, O.-E. Frasinariu, V. V. Lupu, A. Ignat, a V. Streanga, „Acrodermatitis Enteropathica", Medicine (Baltimore), roč. 95, č. 20, s. e3553, kvě. 2016, doi: 10.1097/MD.0000000000003553.

 

Autor: David Hůrka