Kakao - Superpotravina plná zdraví

Kakao je superpotravina známá především svou specifickou chutí a bohatým obsahem zdraví prospěšných látek, mezi které patří například minerály, vláknina, theobromin a v neposlední řadě polyfenoly, což jsou chemické sloučeniny obsažené v rostlinách. Polyfenoly působí jako antioxidant, neutralizují tedy nebezpečné volné radikály a chrání tak nejen kardiovaskulární systém.

BIO-kratky-popisek-KAKAO_1Kakao bývá dostupné ve dvou formách a to sice Kakaový Prášek nebo Drcené Kakaové Boby. Kakaový prášek je ideální na vaření klasického kakaa s mlékem nebo k posypání nejrůznějších dezertů. Drcené kakaové boby jsou na druhou stranu ideální pro dochucení jogurtů a koktejlů nebo mohou sloužit jako přísada do pečení a na ozdobu.

NATIOS BIO Theobroma cacao pochází ze 100% organických kakaových v BIO kvalitě. Nepražené kakaové boby jsou vhodné na zahnání hladudoplnění energie či doplnění zmíněným zdraví prospěšných látek.

Zdraví prospěšné látky v kakau:

I. Polyfenoly

Polyfenoly jsou přirozeně se vyskytující antioxidanty nacházející se v potravinách, jako je ovoce, zelenina, čaj, čokoláda a víno, přičemž kakao je jedním z nejbohatších zdrojů polyfenolů. Polyfenoly bývají spojovány s celou řadou zdravotních výhod:

  • Mohou snižovat hladinu cukru v krvi

SrdcePolyfenoly mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi, což přispívá ke snížení rizika cukrovky 2. typu. Částečně proto, že polyfenoly mohou zabránit rozpadu škrobu na jednoduché cukry a snižují prudký nárůst glykémie po jídle. Tyto sloučeniny mohou také pomoci stimulovat sekreci inzulínu, jeden z hlavních hormonů zodpovědný za zpracování glukózy a udržení její stabilní hladiny v krvi. 

  • Mohou podporovat zdraví kardiovaskulárního systému

Přidání polyfenolů do vaší stravy může díky jejich antioxidačním schopnostem podpořit zdraví vašeho kardiovaskulárního systému. Polyfenoly mohou být schopny také snižovat krevní tlak a hladinu LDL - „špatný cholesterol“ a zvyšovat hladinu HDL - „dobrý cholesterol“.

  • Mohou podporovat zdravé tráveníTraveni

Polyfenoly mohou prospívat trávení tím, že podporují růst prospěšných střevních bakterií a zároveň brání škodlivým bakteriím. Díky svým protizánětlivým schopnostem jsou také schopny podporovat boj se zánětlivými onemocněním střev.

  • Mohou podporovat funkci mozkuNervova soustava

Polyfenoly mohou pomáhat zvýšení pozornosti a zlepšení paměti. Mimo jiné bývá konzumace kakaa obecně spojována se zlepšením nálady a uklidněním.

II. Minerály

  • Hořčík

Kakao mineralyHořčík je druhým nejrozšířenějším minerálem v našich buňkách a je překonáván pouze draslíkem. Hraje klíčovou roli v různých enzymových funkcích a ve více než 600 biochemických reakcích. 

  • Zinek

Zinek je nezbytný minerál pro normální fungování mnoha systémů a orgánů v těle, včetně kosterních, imunitních, neurologických a endokrinních systémů. Působí také jako silný antioxidant.

  • Draslík

Draslík je nezbytný pro správné využití energie a je důležitým elektrolytickým minerálem potřebným pro všechny svaly v těle, včetně nejdůležitějšího svalu ze všech, srdce. 

  • Selen

Selen představuje klíčovou složku jednoho z primárních antioxidačních enzymů v těle. Selen poskytuje životně důležitou ochranu srdce, prostaty a mnoha dalších orgánů a systémů v celém těle. Kromě toho ovlivňuje imunitní systém, plodnost a kognitivní funkce.

  • Železo

Přítomnost železa je důležitá pro krvetvorbu, okysličování organismu, imunitní systémem a kognitivní funkce.

III. Theobromin

Theobromin v kakau je přirovnání vhodné kofeinu v kávě. Struktura těchto dvou látek je velmi podobná, není tedy divu, že therobromin je známý pro své stimulační účinky. Theobromin se od kofeinu liší především tím, že jeho účinky jsou mírnější, ale na druhou stranu déle trvající.

THEOBROMIN KOFEIN

Některé výzkumy mimo jiné naznačují, že theobromin může působit jako látka potlačující kašel. Theobromin může rozšiřovat dýchací cesty a ulehčovat tak dýchání při různých onemocnění, jako je například astma. Díky svým protizánětlivým účinkům může také pomáhat při různých zánětech dýchacích cest. Tato oblast však není ještě 100% klinicky potvrzena.

IV. Vláknina

Vláknina je sacharid, který je získáván z rostlinných produktů a je důležitý pro optimální funkci trávicí soustavy. Kakao je velmi bohaté na vlákninu, což je důvod, proč je obsah sacharidů v kakau tak vysoký. 


NATIOS BIO Theobroma cacao, Kakaový PrášekNATIOS BIO Theobroma cacao, Drcené Kakaové Boby si můžete zobrazit zde:NATIOS Kakao prášek a drcené

Zobrazit CZ