Jaké vitamíny a minerály jsou pro tělo nezbytné a v jakých potravinách je najít?

Minerály, vitamíny, stopové prvky. Tak často omílané téma, které pro hodně lidí stále skrývá mnohá tajemství. Je opravdu tak důležité je doplňovat v suplementaci nebo si myslíte, že přijímáte dostatečné množství v samotné stravě?

FOTO-BLOG

Minerály, na které byste neměli zapomínat

Člověk, který má pravidelný pohyb a dostatečně hydratuje tělo má také samozřejmě větší potřebu doplňovat vitamíny a minerály. Při pocení a výměně tekutin tělo přichází o většinu důležitých minerálů jako je například: hořčík (Mg), křemík (Si), sodík (Na), draslík (K) a vápník (Ca), což může zapřičiňovat pokles výkonu pří dlouhých trénincích nebo celkově snížit vaši energii během tréninku, ale i počas celého dne. Příjem minerálů je proto pro tělo nezbytný.  

 

Hořčík (magnesium)

magnesiumTen se podílí na mnoha procesech organismu, např. pomáhá zlepšovat kvalitu spánku, zvyšuje energii během dne, pomáhá s detoxikací organismu a mnoho dalšího. Hořčík se přirozeně vyskytuje v ovoci jako jsou datle, banány nebo zelenině a luštěninách. Dále je obsažen v kuřecím mase, rybách, ořeších (mandle, kešu). Smutným faktem je, že ačkoliv je podvědomí o tomto minerálu rozšířené, málokteré produkty obsahují magnesium v podobě, které tělo dokáže vstřebat. Vcelku často se tak stává, že se zásubujete něčím, co nejen nedokáže vaše tělo využít, ale ještě jeho funkce zpomaluje. Pokud se vám nedostává dostatku hořčíku ze stravy, je ideální jej doplnit kvalitním produktem obsahujícím hořčík ve formě citrátu nebo bisglycinátu, což jsou dvě formy magnesia s nejvyšší vstřebatelností. Pokud navíc trpíte problémy s usínáním, je velmi účinné podávat hořčík před spaním, což zlepšuje nejen schopnost rychleji usnout, ale celkovou kvalitu spánku.

Naše tipy: 1) Natios Magnesium Bisglycinát

Zinek (Zn)

ZinekTen se podílí na mnoha procesech ovlivňující růst. Ovlivňuje tak zdravý růst nehtů, vlasů a řadu hormonálních procesů. Podílí se na zvýšení produkce testosteronu a používá se také pro léčbu neplodnosti. Zinek bychom mohli nazvat také jako minerálem mužství. Ani náhodou to však neznamená, že by měl být užíván jen muži. Zinek se přirozeně vyskytuje ve velké míře v ústřicích, jehněčím a hovězím mase, vnitřnostech, v dýňových semínkách a žloutku. Pokud nechcete přijímat zinek z živočišné potravy nebo trpíte jeho nedostatkem, můžete sáhnout po produkci s vysokou koncentrací zinku jakým je například Zinc Balance.

 

Nezbytné vitamíny pro náš život

Pro zdraví jedince nejsou důležité jen minerály. Stejně podstatnou roli hraje také vyvážený příjem vitamínů.

Vitamín C

Vitamin CTento vitamín byl podroben mnohými studiemi, z nichž většina z nich potvrdila, že dostatečný příjem vitamínu C podporuje regeneraci, zvyšuje obranyschopnost a prevenci proti nemocem. Také urychluje zotavení se z nemocí, pokud již nějakou procházíte. O vitamínu C je známo, že se vyskytuje v ovoci, především v citrusech. Většina lidí ale neví, že se také hojně vyskytuje v zelenině jako je paprika, růžičková kapusta, brokolice a zelí. Zelí již převáželi staří námořníci na svých lodích, aby při dlouhých výpravách zabezpěčili přísun vitamínů a zabránili nemocem. Často se spekuluje, jak velká dávka je pro tělo nezávadná a jestli přílišné množství vitamínu C nemůže spíše škodit. Pokud však netrpíte vážnou nemocí nebo se nenacházíte v extrémních životních podmínkách, je suplementace vitamínu C v rozumných dávkách od půl gramu do jednoho gramu denně ideální variantou. Téměř vždy se hodí tento vitamín doplňovat zvlášt i mimo stravu, jelikož pro dostatečné množství jeho příjmu byste museli jíst tolik ovoce, že by se z vás jedno mohlo klidně i stát. Vhodnou možností, jak zabezpečit dostatečný příjem vitamínu C je vhodná suplementace.

Vitamín D 

Vitamin DTento vitamín je zodpovědný za zdravou pokožku, odolnost proti stresu, silnou obranyschopnost. Jak se říká ve známém českém přísloví:  „Ve zdravém těle, zdravý duch.” Tak nějak bychom mohli jednoduše vysvětlit funkci tohoto vitamínu pro lidské tělo. Jeho výhodou je, že se dá získat přímo ze slunečního záření. Naopak nevýhodou je, že se musíte slunečnímu záření vystavit přímo, bez opalovacích krémů a měli byste se mu vystavovat často. Nedostatek vitamínu D se většinou projevuje u lidí, kteří pobývají v oblastech s nízkým slunečním zářením. V takových zemích se pak často objevují problémy s depresemi, nemocemi a vysokým počtem sebevražd. Pokud nechcete trávit čas na slunci, můžete příjem tohoto vitamínu doplnit z potravin jako jsou: ústřice, ryby a mořské plody obecně, houby, mléko, vejce. Vitamín D je rozpustný v tucích, a proto je ideální jej kombinovat právě s tuky ve formě nenasycených mastných kyselin, jako jsou Omega 3 a 6. Tyto kyseliny jsou obsaženy v mořských rybách a plodech. Alternativou, jak zajistit dostatečné množství vitamínu D, jsou také tyto produkty, které pokryjí denní příjem. 

 "O některých vitamínech víme, že jsou důležité a měly bychom si jejich příjem hlídat. Většina lidí už někdy slyšela o nedostatku příjmu vitamínů B v potravě, víte ale kolik těchto vitamínu vlastně je? Jak se jmenují, kde se vyskytují a jaký na tělo mají vlastně vliv?"

Vitamín B 

Vitamin BVitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě a nemusíte si tak narozdíl třeba od vitaminu D hlídat jejich příjem s tuky. O některých z nich jste už nejspíše slyšeli, pokud ne pod číselným označením, tak možná pod jejich celým názvem. Například Vitamín B9 je také znám jako kyselina listová a nachází se v zelenině, především té listové, obilninách, mase, mléku a ořeších. Poslední tři jmenované skupiny potravin obecně obsahují většinou celou škálu těchto vitamínů. Jedinci, kteří si hlídají příjem potravy ve vyváženém množství, tak obecně nemusí klást tak velký důraz na suplementaci vitamínů skupiny B. Problém nastává především u lidí držící dlouhodobé a drastické diety, vegetariánu a veganů, kteří nepřijímají dostatečné množství živočišných produktů, ve kterých se právě tyto vitamíny hojně vyskytují. Takoví lidé se proto musí obrátit na dopňky stravy, ve kterých je obsaženo dostatečné množství vitamínů B. Produktům zaměřených právě na tyto vitamíny se také někdy říká B-komplex.

Které doplňky používat a kdy?

Základem každé suplementace by měl být kvalitní multivitamín. Takový produkt vám poskytne základní dávku všech důležitých vitamínů a minerálů. Bohužel zatím ještě neexistuje jediný produkt, který by pokryl celý denní příjem všech mikroživin. Popravdě takový přípravek ani dost dobře existovat nemůže. Může za to především fakt, že některé látky pro své vstřebávání užívají stejné receptory a nemohou se ve stejnou chvíli vstřebávat zároveň. Některé vitamíny jsou vstřebatelné v tucích a je nutné si hlídat příjem tuku spolu s užitím tohoto vitamínu. Je velmi obtížné vytěžit vše jen z jednoho produktu.

vitamins

Pokud byste si však měli vybrat jen jedinou variantu, je kvalitní multivitamín, jako je např. NEXGEN, tou nejlepší volbou. 

Obsahuje nejen vitamíny skupiny B, ale i základní množství všech výše jmenovaných vitamínů a minerálů. Samozřejmým zůstává fakt, že pokud trpíte nadměrnou zátěží, stresem nebo nedostatkem některé z jmenovaných látek, je důležité příjímat i ostatní látky zvlášť. 

Shrnutí

Nejdůležitějším faktorem vašeho zdraví zůstává kvalitně zvolená strava, která je vyvážená, různorodá a dodá vašemu tělu základní složky, které potřebuje. Nejde však pouze o kvalitní stravu, ale i kvalitní spánek. Dále také aktivní pohyb, dostatečné procházky na sluníčku, a to i v zimním období, kdy se nám ho dostává nejméně. K vyváženosti našeho organismu si tedy můžeme velmi dobře pomoci také užíváním kvalitního multivitamínu a dalších doplňků stravy, které funkci našeho těla, energii a sílu ještě navyšují.