Jakými prostředky posílit svou imunitu v době, kdy je to nejvíce potřeba?

Nejen Česká Republika právě zažívá karanténu spojenou s vypuknutí pandemie viru COVID-19.  To, že máte nosit roušky, nevystavovat se kontaktu s cizími lidmi a co nejvíce se distancovat od všech nebezpečných situací, všichni víme. Na druhou stranu existuje také spousta dalších preventivních opatření a prostředků, o kterých se tak často nemluví. Jedním z nich je také suplementace minerálů a vitamínů, které napomáhají zvyšovat imunitu a bojovat s nemocemi obecně. 

V dnešním článku si představíme čtyři základní doplňky stravy, o kterých jste možná slyšeli více nebo méně, ale které si třeba spolu s posílením imunity vůbec nespojujete. 

Vitamin D3 a K2

Swanson Omega 3 Vitamin DVitamin D3 (cholekalciferol), patří ke skupině vitaminů rozpustných v tucích, a proto je vhodné jej suplementovat společně s jídlem obsahujícím tuk. Jeho denní dávka není pevně stanovena, ale doporučuje se užívat denně 2000 - 5000 IU (10 - 50 μg), podle genetické predispozice, celkové aktivitě člověka a dalším parametrům. Tento vitamin si člověk dokáže vytvořit sám, pokud je vystaven dostatečné dávce slunečních paprsků a to nejen dopadem paprsků na kůži, ale také do oční sítnice. Je proto velmi vhodné vyvarovat se nadměrnému nošení slunečních brýlí, které zamezují zisku samotného vitaminu D přirozenou cestou. V dnešní uspěchané době, se však velmi často stává, že lidé nemají přístup ke slunci v přirozenou dobu nebo trpí absencí genů, které právě tuto transformaci způsobují a potřebují tak vitamin D suplementovat v podobě doplňku stravy. 

Vitamin D3 posiluje imunitu, zdraví, zlepšuje stav pokožky, pomáhá posilovat kosti, kontrolovat hladinu inzulinu a snižuje krevní tlak. Navíc se podílí na mnoho procesech v lidském těle a je tak nezbytné, abyste pokryli jeho každodenní dávku.

S vitamínem D3 je také vhodné suplementovat vitamin K2. Vitamin K2 je zásadní pro vytvoření zdravé, silné kostní matrice. Zkusíme Vám to vysvětlit jednoduše. Vitamin D3 podporuje transport a absorpci vápníků ze střeva do krve. K tomu, abychom dále vápník dostali do kostí, slouží právě vitamin K2, který zajištuje vstřebávání vápníku do kostí. Doporučená denní dávka tohoto vitaminu je 180 až 200 μg. Tento vitamín je výborný také jako prevence před osteoporózou.

Zinek

zinc balance clanekZinek patří k esenciálním minerálům pro zdravý a bezproblémový každodenní chod organismu. Zinek má pozitivní vliv na celkové zdraví, často se o něm mluví jako o hlavním minerálu zodpovědném za produkci testosteronu. Mimo testosteronu se podílí stejně jako magnesium na velké škále procesů v lidském organismu. Blahodárně působí na produkci melatoninu, a díky tomu pomáhá při problémech se spánkem. Užívá se také při problémy s erekcí, jako podpora při vypadávání vlasů, atd. 

O zinku se však neví, že má také velmi silné antibakteriální, antivirální a imunitní účinky, což z něj dělá skvělého pomocníka při prevenci onemocnění, zvýšení obranyschopnosti organismu a celkovému zvýšení energie. Při větším a častém dávkování však může způsobit vylučování mědi a dalších stopových prvků z těla, a proto je vhodné jej právě s těmito látkami spojit. Denní dávka se pohybuje mezi 10-30 mg podle aktivity jedince. V ojedinělých případech se může volit i vyšší dávkování, pokud je u člověka zjištěn akutní nedostatek zinku. Toto zvýšené dávkování by však nemělo být prováděno po delší dobu. 

Omega 3

Omega 3 mastné kyseliny se skládají z DHA ( kyselina dokosahexaenová) a EPA (kyselina eikosapentaenová). Obě tyto kyseliny se nachází v mořských řasách a rybách (losos, makrela, sardinky, atd.) a mají blahodárný vliv na lidský organismus. Nizkosacharidová strava, která je v naší zemi stále vcelku populární, bohužel neobsahuje mnoho tuků a příjem tuků obsahující Omega 3 je velmi okrajový. Přeci jen nejsme přímořskou zemí, která by měla ryby u většiny populace v běžném jídelníčku na denním pořádku. Proto je velmi důležité suplementovat právě Omega 3 ve formě doplňků stravy. Doporučená denní dávka se pohybuje mezi 1-3g Omega 3 ideálně v poměru 1:1 (EPA:DHA).

now ultra omega 3 clanek

Omega 3 jsou velmi důležité pro správnou funkci mozku, zejména u malých dětí, jejichž mozky prochází množstvím změn a postupného vývoje. Pomáhá zlepšovat paměť, zlepšuje trávení, posiluje klouby a zrak. Má pozitivní dopad na léčbu nemocí jako je ADHD, Alzheimerova choroba, autoimunitní nemoci a mnoho dalšího. 

Nedostatečný příjem Omega 3 mastných kyselin může vyústit ve snížení kapacity mozku, pocitu nadměrné únavy a snížení imunity, což může předznamenat i větší náchylnost k nemocem.  

Ashwagandha

ashwagandha-now a swansonAshwagandha, také známá pod jménem Indický ženšen, je velmi potentní bylina pocházející původně z tradiční indické medicíny Ajurvédy. Patří mezi adaptogeny, tedy byliny, které si kvůli nehostinnému prostředí musely vytvořit látky (adaptogeny), které jim pomáhají v této oblasti přežít. Ashwagandha pomáhá zvyšovat práci mozku, snižovat nadmíru stresu, snižuje krevní tlak a zlepšuje inzulinovou senzitivitu. Může také pomoci s produkcí testosteronu, při jeho dlouhodobém snížení a obecně zvyšuje vitalitu nejen u mužů, ale i žen. Je také skvělým antioxidantem a má antivirové účinky, což z ní dělá skvělý nástroj nejen jako prevenci, ale také jako lék při nastupující slabosti nebo virovým onemocněním. Doporučená denní dávka se pohybuje okolo 300-500 mg. Při krátkodobém užívání však můžete zvolit i vyšší dávkování, to by ale nemělo přesáhnout 1g denně. 

 

Extrakt zeleného čaje

green tea swanson clanekNejen z indické, japonské ale i čínské medicíny víme, o pozitivním dopadu pití zeleného čaje na imunitu, kognitivní funkce mozku a celkové zdraví. Dostatečný přísun látek v nich obsažený by ale mnohdy znamenal pití třeba až 5-8 šálků denně, což je pro většinu populace nereálné. Z tohoto důvodu je vhodné dodávat tělu extrakt zeleného čaje ve formě suplementu, jehož dávka se pohybuje mezi 300-500 mg denně. 

Ostropestřec (Milk Thistle)

ostropestrec swanson clanekOstropestřec mariánský je bylina známá pro své antioxidační a léčivé účinky. Pomáhá především čistit a regenerovat orgány jako jsou játra a ledviny, a celkově odbourávat oxidativní stres v lidském těle. Jeho doporučené dávkování se pohybuje mezi 150-200 mg denně.