Ostropestřec – záchrana nejen pro vaše játra

Víte, co skrývá nenápadná rostlina s fialovými květy a pichlavými listy? Ostropestřec mariánský, po staletí uctívaný v lidovém léčitelství, si v posledních letech získal srdce moderní medicíny. A není divu! Vědecké výzkumy odhalují úžasné vlastnosti ostropestřce, které z něj dělají skutečný poklad pro naše zdraví.

Ostropestřec si získal pověst ochránce jater. Pomáhá detoxikovat organismus, podporuje regeneraci jaterních buněk a chrání je před poškozením způsobeným alkoholem, toxiny a léky. Ale to zdaleka není vše! Ostropestřec se pyšní i protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Může zlepšit trávení, posílit imunitní systém a regulovat hladinu cukru v krvi.

Síla ostropestřce mariánského tkví v jeho primární aktivní složce - silymarinu. Tato komplexní směs více než 70 rostlinných sloučenin, s dominantní složkou silybinu, je klíčem k jeho blahodárným vlastnostem [1]. 

Jaké jsou vědecky podložené benefity Ostropestřce mariánského?

I. Ochrana pro vaše játra 

Ostropestřec mariánský je nejznámější pro své účinky na ochranu jater. Mnoho lidí s poškozením jater, ať už v důsledku alkoholického onemocnění jater, nealkoholického ztučnění jater, hepatitidy nebo i rakoviny jater, s nadějí sahá po ostropestřci mariánském jako po doplňkové terapii. Proč tomu tak je? Díky svým hepatoprotektivním a regeneračním vlastnostem silymarin přispívá k ochraně jaterních buněk, podpoře regenerace a zmírnění zánětu. Posiluje obranyschopnost organismu proti volným radikálům, chrání před zjizvením a brání pronikání toxinů do jaterní tkáně [2]. 

Tyto benefity potvrzuje i nedávná studie, kdy vědci provedli testy s ostropestřcem mariánským a lidskými jaterními buňkami. Zjistili, že i malé množství ostropestřce dokázalo zpomalit aktivitu jaterního enzymu CYP3A4 o 50 % až 100 % [3]. V kombinaci s adekvátní léčbou a zdravým životním stylem může ostropestřec hrát důležitou roli v podpoře zdraví jater [4, 5, 6].

II. Podporuje produkci mateřského mléka

Mnoho kojících matek hledá způsoby, jak zvýšit produkci mateřského mléka. Mezi dostupnými možnostmi se objevuje i ostropestřec mariánský. Jedním z uváděných účinků ostropestřce je jeho stimulace produkce mateřského mléka. Předpokládá se, že za tímto efektem stojí jeho vliv na hladinu prolaktinu, hormonu zodpovědného za tvorbu mléka. I když data ohledně ostropestřce a kojení jsou stále poměrně omezená, jedna randomizovaná kontrolovaná studie ukázala slibné výsledky. Skupina matek užívajících 420 mg silymarinu po dobu 63 dnů zaznamenala 64% nárůst produkce mateřského mléka ve srovnání s těmi, které užívaly placebo [7].

Ostropestřec – záchrana nejen pro vaše játra

III. Pomáhá při léčbě akné 

Akné je chronicky zánětlivé kožní onemocnění, které nemusí být životu ohrožující, ale může zanechat trvalé jizvy a mít značný dopad na sebevědomí trpícího jedince. Výzkum naznačuje, že oxidativní stres, nerovnováha mezi volnými radikály a antioxidanty v těle, mohou přispívat k rozvoji akné [8]. Zde vstupuje do hry ostropestřec se svými antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi. Silymarin je v boji proti volným radikálům výjimečně účinný, jelikož jeho antioxidační síla je až desetkrát silnější než u vitamínu E [9]. Studie, kde účastníci s akné užívali 210 miligramů silymarinu (aktivní složka ostropestřce mariánského) denně po dobu osmi týdnů zpozorovali 53% snížení výskytu akné [10]. 

IV. Může být nápomocný při poklesu mozkových funkcí způsobených stárnutím

Ostropestřec mariánský, přírodní lék s historií starou více než dva tisíce let, upoutal pozornost výzkumníků pro své potenciální přínosy pro zdraví mozku. Díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem by mohl potenciálně zpomalovat kognitivní pokles mozkových funkcí způsobený stárnutím [11]. Bylo prokázáno, že Silymarin, aktivní sloučenina v ostropestřci mariánském, chrání mozkové buňky před oxidačním poškozením, což by mohlo pomoci zabránit mentálnímu úpadku [12, 13].

Ostropestřec – záchrana nejen pro vaše játra

V. Vliv ostropestřce na hladinu cukru u diabetiků

Ostropestřec mariánský je potenciální doplňková terapie pro léčbu diabetu 2. typu. Výzkum naznačuje, že sloučenina v ostropestřci, silymarin, může napodobovat některé diabetické léky zlepšením citlivosti na inzulín a snížením hladiny cukru v krvi [14]. Nedávná analýza tuto myšlenku podporuje. Zjistilo se, že jedinci, kteří pravidelně užívali silymarin, zaznamenali významný pokles hladiny cukru v krvi nalačno i HbA1c (klíčový ukazatel kontroly hladiny cukru v krvi) [15]. Antioxidační a protizánětlivé vlastnosti ostropestřce navíc slibují snížení rizika komplikací spojených s cukrovkou, jako je onemocnění ledvin [16]. Je však důležité podotknout, že důkladnější výzkum pro definitivní doporučení je nezbytný. 

VI. Milk Thistle může ochránit vaše kosti 

Osteoporóza je nemoc, charakterizovaná postupným úbytkem kostní hmoty, která vede k oslabení kostí náchylných ke zlomeninám (i při menších pádech). Počáteční výzkumy naznačují, že ostropestřec mariánský může mít ochranné vlastnosti kostí tím, že stimuluje mineralizaci kostí a potenciálně zabraňuje úbytku kostní hmoty. [17, 18]. Je však důležité zdůraznit, že se jedná teprve o počáteční výsledky a k potvrzení výsledků budou zapotřebí další studie. Jako taková zůstává účinnost ostropestřce pro zdraví kostí u lidí prozatím nejasná.

Užívání Ostropestřce Mariánského 

Ostropestřec se nabízí v několika formách, z nichž každá má své výhody a způsob užívání. Semena jsou nejlevnější variantou, ale hůře stravitelná a s nižším obsahem účinné látky – silymarinu. Pro maximální vstřebávání je dobré je před konzumací rozdrtit a smíchat s tukem. Olejové extrakty naopak představují nejkoncentrovanější formu silymarinu a snadné užívání. Jsou sice dražší než semena, ale nabízejí maximální účinnost. Kapsle potěší milovníky komfortního užívání a zároveň jim zajistí standardizovaný příjem silymarinu. Poslední variantou jsou čaje, které sice mají nižší obsah účinné látky, ale nabízejí příjemný a osvěžující způsob užívání. V našem sortimentu lze nalézt například Natios Milk Thistle Extract a ostropestřec v prášku.

Množství doporučeného ostropestřce se liší podle toho, k čemu ho chcete užívat. Pro prevenci stačí 200-500 mg silymarinu denně, zatímco pro podporu jaterních funkcí se doporučuje dávka 500-1000 mg. V případě jiných zdravotních stavů je vhodné se poradit s lékařem, neboť dávkování se může lišit. Ačkoliv načasování užívání není kritické, někteří lidé preferují ráno s jídlem, jiní večer před spaním. Pro maximální vstřebávání je ale dobré ostropestřec užívat s tukem.

Závěrem lze říci, že ostropestřec mariánský je přírodní doplněk stravy s mnoha benefity pro zdraví. Díky široké škále forem a jednoduchému užívání ho může snadno zařadit do svého života každý. Nezapomeňte však na konzultaci s lékařem, abyste se ujistili, že je pro vás ostropestřec vhodný.

Ostropestřec – záchrana nejen pro vaše játra

Použitá literatura: 

[1] “Milk Thistle: Benefits and Side Effects.” Accessed: Apr. 26, 2024. [Online]. Available: https://www.webmd.com/digestive-disorders/milk-thistle-benefits-and-side-effects

[2] “Is Milk Thistle Right for You?,” Cleveland Clinic. Accessed: Apr. 26, 2024. [Online]. Available: https://health.clevelandclinic.org/milk-thistle-benefits

[3] R. Venkataramanan, V. Ramachandran, B. J. Komoroski, S. Zhang, P. L. Schiff, and S. C. Strom, “Milk Thistle, a Herbal Supplement, Decreases the Activity of CYP3A4 and Uridine Diphosphoglucuronosyl Transferase in Human Hepatocyte Cultures,” Drug Metab Dispos, vol. 28, no. 11, pp. 1270–1273, Nov. 2000.

[4] L. Abenavoli, R. Capasso, N. Milic, and F. Capasso, “Milk thistle in liver diseases: past, present, future,” Phytother Res, vol. 24, no. 10, pp. 1423–1432, Oct. 2010, doi: 10.1002/ptr.3207.

[5] “Mechanisms of liver damage - PubMed.” Accessed: Apr. 26, 2024. [Online]. Available: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9027949/

[6] A. Federico, M. Dallio, and C. Loguercio, “Silymarin/Silybin and Chronic Liver Disease: A Marriage of Many Years,” Molecules, vol. 22, no. 2, p. 191, Jan. 2017, doi: 10.3390/molecules22020191.

[7] F. Di Pierro, A. Callegari, D. Carotenuto, and M. M. Tapia, “Clinical efficacy, safety and tolerability of BIO-C (micronized Silymarin) as a galactagogue,” Acta Biomed, vol. 79, no. 3, pp. 205–210, Dec. 2008.

[8] G. Sarici, S. Cinar, F. Armutcu, C. Altinyazar, R. Koca, and N. S. Tekin, “Oxidative stress in acne vulgaris,” J Eur Acad Dermatol Venereol, vol. 24, no. 7, pp. 763–767, Jul. 2010, doi: 10.1111/j.1468-3083.2009.03505.x.

[9] L. E. Craker and J. E. Simon, Herbs, Spices, and Medicinal Plants: Recent Advances in Botany, Horticulture, and Pharmacology. Psychology Press, 1992.

[10] “Effects of Oral Antioxidants on Lesion Counts Associated with Oxidative Stress and Inflammation in Patients with Papulopustular Acne.” Accessed: Apr. 26, 2024. [Online]. Available: https://www.longdom.org/open-access/effects-of-oral-antioxidants-on-lesion-counts-associated-with-oxidative-stress-and-inflammation-in-patients-with-papulopustular-acne-2155-9554.1000163.pdf

[11] K. P. Devi, D. S. Malar, N. Braidy, S. M. Nabavi, and S. F. Nabavi, “A Mini Review on the Chemistry and Neuroprotective Effects of Silymarin,” Curr Drug Targets, vol. 18, no. 13, pp. 1529–1536, 2017, doi: 10.2174/1389450117666161227125121.

[12] F. Galhardi, K. Mesquita, J. M. Monserrat, and D. M. Barros, “Effect of silymarin on biochemical parameters of oxidative stress in aged and young rat brain,” Food Chem Toxicol, vol. 47, no. 10, pp. 2655–2660, Oct. 2009, doi: 10.1016/j.fct.2009.07.030.

[13] “Silymarin ameliorates memory deficits and neuropathological changes in mouse model of high-fat-diet-induced experimental dementia - PubMed.” Accessed: Apr. 26, 2024. [Online]. Available: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24866499/

[14] C. E. Kazazis, A. A. Evangelopoulos, A. Kollas, and N. G. Vallianou, “The therapeutic potential of milk thistle in diabetes,” Rev Diabet Stud, vol. 11, no. 2, pp. 167–174, 2014, doi: 10.1900/RDS.2014.11.167.

[15] L. Voroneanu, I. Nistor, R. Dumea, M. Apetrii, and A. Covic, “Silymarin in Type 2 Diabetes Mellitus: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials,” J Diabetes Res, vol. 2016, p. 5147468, 2016, doi: 10.1155/2016/5147468.

[16] “The therapeutic potential of milk thistle in diabetes - PubMed.” Accessed: Apr. 26, 2024. [Online]. Available: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25396404/

[17] “Antiosteoclastic activity of milk thistle extract after ovariectomy to suppress estrogen deficiency-induced osteoporosis - PubMed.” Accessed: Apr. 26, 2024. [Online]. Available: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23781510/

[18] N. A. El-Shitany, S. Hegazy, and K. El-Desoky, “Evidences for antiosteoporotic and selective estrogen receptor modulator activity of silymarin compared with ethinylestradiol in ovariectomized rats,” Phytomedicine, vol. 17, no. 2, pp. 116–125, Feb. 2010, doi: 10.1016/j.phymed.2009.05.012.