Je kolagen opravdu účinný?

Kolagen je nejhojnější protein ve vašem těle. Je to hlavní složka pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí. Existuje 28 typů kolagenu, ale zde jsou čtyři nejběžnější:

blog kolagen 6

  • Typ I: nejběžnější typ, který se nachází ve všech pojivových tkáních
  • Typ ll: nachází se v kloubech a meziobratlových ploténkách
  • Typ III: hlavní složka, která se nacházejí ve vaší kůži a krevních cévách
  • Typ IV: součást vašich ledvin, vnitřního ucha a oční čočky

V posledních letech jsou populární kolagenové doplňky. Většina z nich je hydrolyzována, což znamená, že kolagen byl rozložen, aby se snadněji absorboval. Tyto doplňky se dodávají především ve formě prášku, ale jsou k dispozici také v kapslích.

Typy kolagenu nacházející se v doplňcích se liší – některé obsahují jeden nebo dva typy, zatímco jiné obsahují až pět.

POTRAVINY, KTERÉ OBSAHUJÍ KOLAGEN

Několik potravin může přirozeně zvýšit váš příjem kolagenu. Kolagen se nachází v pojivových tkáních zvířat. Zdrojem kolagenu jsou tedy potraviny, jako je kuřecí kůže, vepřová kůže, hovězí maso a ryby. Jedním z nejoblíbenějších jídel pro doplnění kolagenu je rozhodně pravý a poctivý kostní vývar.

Vitamin C je klíčový pro syntézu kolagenu, takže byste měli jíst potraviny bohaté na tento vitamin, jako jsou citrusové plody, brokolice a papriky a další. Trávicí enzymy štěpí kolagen v potravě na jednotlivé aminokyseliny a peptidy. Kolagen v doplňcích však již byl rozložen nebo hydrolyzován, a proto se předpokládá, že je absorbován účinněji než kolagen z potravin.

JAKÉ JSOU VÝHODY SUPLEMENTACE KOLAGENEM?
I. Může zlepšit zdraví pokožky

Kolagen je hlavní složkou vaší pokožky. Hraje roli při posilování pokožky, stejně jako při pružnosti a hydrataci. Jak stárnete, vaše tělo produkuje méně kolagenu, což vede k suché pokožce a tvorbě vrásek. [1]

Několik studií však ukázalo, že kolagenové peptidy nebo doplňky obsahující kolagen mohou pomoci zpomalit stárnutí pokožky tím, že redukují vrásky a suchost. Jeden přehled 11 studií zaměřených převážně na ženy zjistil, že užívání 3–10 gramů kolagenu denně po dobu v průměru 69 dnů vedlo ke zlepšení elasticity a hydratace pokožky.

Tyto doplňky mohou fungovat tak, že stimulují vaše tělo, aby samo produkovalo kolagen. Kromě toho mohou kolagenové doplňky podporovat produkci dalších proteinů, které pomáhají strukturovat vaši pokožku. [2]

kolagen blog 2-2

II. Může zmírnit bolesti kloubů

Kolagen pomáhá udržovat integritu vaší chrupavky, kaučukové tkáně, která chrání vaše klouby. Jak se množství kolagenu ve vašem těle s věkem snižuje, zvyšuje se riziko degenerativních kloubních onemocnění, jako je osteoartritida. [3]

Některé studie naznačují, že kolagenové doplňky mohou pomoci zlepšit příznaky osteoartrózy a snížit celkovou bolestivost kloubů. [4]

Přehled studií u lidí s osteoartrózou zjistil, že užívání kolagenu vedlo k významnému zlepšení ztuhlosti kloubů a celkových příznaků osteoartrózy. Vědci se domnívají, že doplňkový kolagen se může hromadit v chrupavce a stimulovat vaše tkáně k tvorbě kolagenu. To zase může vést ke snížení zánětu, lepší podpoře kloubů a snížení bolesti.

kolagen blog 3 min2III. Může zabránit ztrátě kostní hmoty

Vaše kosti jsou tvořeny převážně kolagenem, který jim dodává strukturu a pevnost. Stejně jako se kolagen ve vašem těle s věkem zhoršuje, kostní hmota se také zhoršuje. To může vést ke stavům, jako je osteoporóza, která se vyznačuje nízkou hustotou kostí a vyšším rizikem zlomenin kostí. Studie poznamenávají, že kolagenové doplňky mohou pomoci zabránit rozpadu kostí, který vede k osteoporóze. [4]

IV. Může zvýšit svalovou hmotu

Jako nejhojnější bílkovina v těle je kolagen důležitou součástí kosterního svalstva. [5]

Studie naznačují, že kolagenové doplňky pomáhají zvýšit svalovou hmotu u lidí se sarkopenií - ztrátou svalové hmoty, ke které dochází s věkem. Ve 12týdenní studii užívalo 27 starších mužů s tímto stavem 15 gramů kolagenu, když se účastnili cvičebního programu. Ve srovnání s muži, kteří cvičili, ale nebrali kolagen, získali výrazně více svalové hmoty a síly. [6]

V. Může podpořit zdraví srdce

Vědci se domnívají, že kolagenové doplňky mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění. Kolagen poskytuje totiž strukturu vašim tepnám, krevním cévám, které přenášejí krev z vašeho srdce do zbytku vašeho těla. Bez dostatečného množství kolagenu mohou být tepny méně pružné a elastické. To může vést k ateroskleróze, onemocnění charakterizovanému zúžením vašich tepen. [7]

VI. Další přínosy pro zdraví

Kolagenové doplňky mohou mít další zdravotní přínosy, ale ty nebyly rozsáhle studovány.

Vlasy a nehty - Užívání kolagenu může zvýšit pevnost vašich nehtů tím, že zabrání lámavosti. Navíc vám může pomoci prodloužit vlasy a nehty.

Zdraví střev - Ačkoli žádné vědecké důkazy nepodporují toto tvrzení, někteří zdravotníci tvrdí, že kolagenové doplňky mohou léčit syndrom netěsného střeva, známý také jako střevní propustnost.

Zdraví mozku - Žádné studie nezkoumaly roli kolagenových doplňků pro zdraví mozku, ale někteří lidé tvrdí, že zlepšují náladu a snižují příznaky úzkosti.

Podpora hubnutí - Zastánci věří že kolagenové doplňky mohou podporovat hubnutí a rychlejší metabolismus. Žádné studie však tato tvrzení nepodporují. Ačkoli jsou tyto potenciální účinky slibné, je zapotřebí více výzkumu, než bude možné učinit formální závěry.

JAK DLOUHO TRVÁ, NEŽ UVIDÍTE VÝSLEDKY?

Rozklad, vstřebání a dostatečné doplnění kolagenu do celého organismu je pomalý proces. Bez ohledu na váš cíl pro používání kolagenu bude tedy trvat nejméně 8 týdnů, než se dostaví znatelné výsledky. Proto se doporučuje pravidelnost a dlouhodobost tohoto doplňku. [2]


DOSTUPNÉ SUPLEMENTY KOLAGENU NA NAŠEM E-SHOPU:

 

Natios Electrolyte Complex, Elektrolyt komplex, Malina, 600 g

Vital proteins Collagen Peptides, Kolagenové peptidy typu I a III, Neochucené, 284 g

 

Natios Electrolyte Complex, Elektrolyt komplex, Citrón, 600 g

Vital proteins Collagen Creamer, Kolagenová smetana, Vanilková, 305 g

 

Vital proteins Marine Collagen, Mořský kolagen typu I a III, Neochucený, 221 g

 

Kiki Health Marine Collagen Beauty Blend, Kolagen typu I, 150 rostlinných kapslí

 

Natios Electrolyte Complex, Elektrolyt komplex, Citrón, 600 g

Jarrow Beyond Bone Broth, Instantní vývar pro zdraví kostí, Kuřecí, 306 g

 

Swanson Marine Collagen, Mořský kolagen typu I, 400 mg, 60 kapslí

 

 

Natios Electrolyte Complex, Elektrolyt komplex, Malina, 600 g
Vital proteins Collagen Peptides, Kolagenové peptidy typu I a III, Neochucené, 284 g
Natios Electrolyte Complex, Elektrolyt komplex, Citrón, 600 g
Vital proteins Collagen Creamer, Kolagenová smetana, Vanilková, 305 g


Vital proteins Marine Collagen, Mořský kolagen typu I a III, Neochucený, 221 g
Kiki Health Marine Collagen Beauty Blend, Kolagen typu I, 150 rostlinných kapslí

Natios Electrolyte Complex, Elektrolyt komplex, Citrón, 600 g
Jarrow Beyond Bone Broth, Instantní vývar pro zdraví kostí, Kuřecí, 306 g
Swanson Marine Collagen, Mořský kolagen typu I, 400 mg, 60 kapslí

 

Použitá literatura:
[1] T. Quan a G. J. Fisher, „Role of Age-Associated Alterations of the Dermal Extracellular Matrix Microenvironment in Human Skin Aging: A Mini-Review", Gerontology, roč. 61, č. 5, s. 427–434, 2015, doi: 10.1159/000371708.
 
[2] F. D. Choi, C. T. Sung, M. L. W. Juhasz, a N. A. Mesinkovsk, „Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications", J Drugs Dermatol, roč. 18, č. 1, s. 9–16, led. 2019. Link zde.

[3] Y.-S. Li, W.-F. Xiao, a W. Luo, „Cellular aging towards osteoarthritis", Mech Ageing Dev, roč. 162, s. 80–84, bře. 2017, doi: 10.1016/j.mad.2016.12.012.

[4] E. Porfírio a G. Fanaro, „Collagen supplementation as a complementary therapy for the prevention and treatment of osteoporosis and osteoarthritis: a systematic review", Revista Brasileira de Geriatria e Gerontologia, roč. 19, s. 153–164, bře. 2016, doi: 10.1590/1809-9823.2016.14145.

[5] M. Wu, K. Cronin, a J. S. Crane, „Biochemistry, Collagen Synthesis", in StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2022. Viděno: 26. září 2022. [Online]. Dostupné z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507709/

[6] D. Zdzieblik, S. Oesser, M. W. Baumstark, A. Gollhofer, a D. König, „Collagen peptide supplementation in combination with resistance training improves body composition and increases muscle strength in elderly sarcopenic men: a randomised controlled trial", Br J Nutr, roč. 114, č. 8, s. 1237–1245, říj. 2015, doi: 10.1017/S0007114515002810.

[7] T. A. Nezwek a M. Varacallo, „Physiology, Connective Tissue", in StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2022. Viděno: 26. září 2022. [Online]. Dostupné z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542226/
 

 

Autor: David Hůrka