Článků o využitelnosti magnesia bylo již mnoho! Víte ale kolik elementárního magnesia skutečně doplňujete?

Hlavní problém, na který se v tomto článku zaměříme je dezinformace ohledně rozdílu mezi celkovým obsahem hořčíku ve sloučenině v jeho elementární (aktivní) formě.

Na trhu se v současné době objevuje stále více a více produktů s obsahem hořčíku. Již delší dobu víme, že pro lidský organismus je ideální dodávat hořčík v chelátové formě, jakými jsou například Malát hořečnatý, Bisglycinát hořečnatý a Citrát hořečnatý, které jsou nejlépe vstřebatelné. Ale jak to je s jejich využitelností?

Pokud totiž nějaký druh magnesia suplementujete, tak je proto velmi důležité vědět, zda výrobce na svém produktu informuje pouze o obsahu magnesia ve sloučenině (Malát, Bisglycinat, Citrát) nebo vám poskytne i informaci o obsahu elementárního magnesia.

Proto v České republice dochází k chybnému uvádění doporučené denní dávky výrobci, která je na etiketách počítána z celkového množství magnézia (sloučeniny), i když správně by měla být stanovena pouze z magnesia elementárního. Nejspíše je to z toho důvodu, že si prodejci většinou tuto informaci nechávají pro sebe. Možná je to tím , že když zjistíte, kolik byste ve skutečnosti měli daného hořčíku dávkovat, mohli byste změnit názor. 

Pro muže je jako doporučená denní dávka udávána hodnota 400–420 mg elementárního magnesia a u žen je to 310–320 mg elementárního magnesia. Část z této denní dávky můžete získat z potravy, ale získat celkové denní množství každý den může být velmi náročné.

Příklady, jak se liší jednotlivá vstřebatelnost a využitelnost různých forem hořčíku si ukážeme v následujících odstavcích. Pro vysvětlení si uvedeme čtyři v poslední době velmi propagované formy hořčíku. Budou jimi malát hořečnatý, bisglycinát hořečnatý, citrát hořečnatý a oxid hořečnatý.

Příklady si uvedeme vždy na tabletě, která by obsahovala 1000 mg dané sloučeniny.

Malát hořečnatý (sloučenina)

1x tableta 1000 mg sloučeniny Obsah elementárního magnesia v 1000 mg sloučeniny  Vstřebatelnost
Magnesium malate 11–17 % = 110–170 mg e. magnesia 70–80%


Sloučenina hořčíku s kyselinou jablečnou. Samotný obsah elementárního hořčíku bývá kolem 15–17 %. To znamená, že v produktu obsahujícím v jedné tabletě 1000 mg sloučeniny, je obsah elementárního hořčíku až 170 mg. Samotná vstřebatelnost této formy hořčíku se pohybuje kolem 70–80 %. Ve výsledku se tedy v nejlepším případě opravdu vstřebá přibližně 135 mg hořčíku (pro muže je denní dávka kolem 400 mg).

Tato forma hořčíku se díky sloučení s kyselinou jablečnou vyznačuje vysoce energizujícím účinkem, a proto je výrazně vhodnější zejména během dne. Přispívá také ke snížení vyčerpání a pomáhá ke správné funkci nervového systému, svalů a podporuje funkci jater.

V tomto příkladu byste museli denně užívat cca 3–4 tablety.

Bisglycinát hořečnatý (sloučenina)

1x tableta 1000 mg sloučeniny Obsah elementárního magnesia v 1000 mg sloučeniny  Vstřebatelnost
Magnesium bisglycinát 12–20 % = 120–200 mg e. magnesia 70–80%


Sloučenina hořčíku navázaná mezi aminokyselinu glycin. V této formě magnesia se vyskytuje zhruba 12–20 % elementárního magnesia a jeho samotná vstřebatelnost je kolem 80 %.

Výhoda této formy je její skvělá využitelnost a také to, že doposud nebylo zjištěno, že by způsoboval vedlejší účinky i při vyšším dávkování. Tato forma hořčíků má uklidňující účinky. Osoby, co jej užívají, mají lepší spánek a jsou celkově klidnější.

V tomto příkladu byste museli denně užívat cca 3 tablety.

Citrát hořečnatý (sloučenina)

1x tableta 1000 mg sloučeniny Obsah elementárního magnesia v 1000 mg sloučeniny  Vstřebatelnost
Magnesium citrate 15 % = 150 mg e. magnesia 80–90%


Je velmi známý, vyskytuje se ve velké spoustě produktů a užívá se již delší dobu. Má také vysoký obsah elementárního magnesia (až 15 %), což znamená 150 mg na 1000 mg sloučeniny produktu. Dokonce i jeho vstřebatelnost se pohybuje mezi 80–90% a dalo by se říci, že je pro tělo nejvyužitelnější.

Problém této formy je však v tom, že při větším dávkování u této formy může docházet k projímavosti a není tedy vhodné, abyste veškerou denní dávku přijímali pouze z této citrátové soli. Neměl by se také suplementovat dlouhodobě.

V tomto příkladu byste museli denně užívat cca 2–3 tablety.

Oxid hořečnatý (sloučenina)

1x tableta 1000 mg sloučeniny Obsah elementárního magnesia v 1000 mg sloučeniny  Vstřebatelnost
Oxid hořečnatý 60 % POZOR! Pouze 4 %


Je forma hořčíku, která byla hojně využívána především v minulosti. Tahle forma hořčíku obsahuje až 60% elementární formy hořčíku. To by mohlo znamenat, že patří mezi nejúčinnější formy magnesia. Bohužel však bylo zjištěno, že u oxidu hořečnatého dochází ke vstřebatelnosti pouze 4 % celkového množství, což z něj dělá velmi neefektivní verzi.

Navíc stejně jako u dalších forem dochází i u této při větším dávkování k riziku průjmu. Ve výsledku se tato navenek velmi cenově dostupná a výhodná forma řadí k těm nejméně vhodným.

V tomto příkladu byste museli denně užívat neskutečné množství cca 13–17 tablet!


Hodnocení: 

 Magnesium Bisglycinate  1. místo - Uklidňující účinky, pomáhá proti křečím a nespavosti
 Magnesium Malate  2. místo - Energizující účinky
 Magnesium Citrate  3. místo - Projímavé účinky, nelze užívat dlouhodobě
 Oxid hořečnatý  Nedoporučujeme! Malá vstřebatelnost.


Po tom všem, co bylo v tomto článku zmíněno, jste možná zjistili, že je vcelku těžké vybrat si jeden univerzální produkt, který by byl vhodný pro každého. Rovněž je velmi často obtížné zjistit, kolik elementární (aktivní) formy hořčíku daný produkt vůbec obsahuje.

My jsme se proto rozhodli uvést na český trh produkty značky NATIOS. Produkty NATIOS Magnesium Bisglycinate a NATIOS Magnesium Malate jsou výjimečné svou čistotou, jelikož jsou zcela bez příměsí, nestravitelných látek, éček.


Natios Magnesium Bisglycinate

Elementární hořčík je v tomto produktu obsažen v koncentraci 200 mg na 1 kapsli. Koncentrace není zvýšena žádnými dalšími sloučeninami a jedná se o tu nejčistší formu magnesia bisglycinate. Při této koncentraci stačí užívat 2 tablety denně.

  • 1000 mg magnesia bisglycinate obsahuje 200 mg elementárního magnezia v 1 kapsli
  • je obohacen o 2 mg vitaminu B6 (P-5-P) pro lepší vstřebatelnost

3020-1_natios-magnesium-bisglycinate-1000-mg-b6--90-veganskych-kapsli(1)

button_zobrazit

Natios Magnesium Malate

Na rozdíl od Magnesium Bisglycinate, které má uklidňující účinky, pomáhá proti křečím a nespavosti, Magnesium Malate je ideální, pokud hledáte magnesium s energizujícími účinky.

Natios Magnesium Malate obsahuje v jedné 1000mg tabletě celých 170 mg elementárního magnesia. Doporučujeme brát 2–3 tablety denně.

  • 1000 mg magnesia malate obsahuje 170 mg elementárního magnezia v 1 kapsli
  • je obohacen o 2 mg vitaminu B6 (P-5-P) pro lepší vstřebatelnost

Malate

button_zobrazit

Tip: Ideálním způsobem, jak doplnit magnesium, je užívat dopoledne 1–2 kapsle Magnesia malate a na večer 1 kapsli Magnesium bisglycinate.


Hořčík se samozřejmě vyskytuje i v potravě. Přichystali jsme si pro vás také ukázku z jakých zdrojů a v jakém orientačním množství můžete hořčík získat ze 100 g potravin. 

potraviny bohate na magnesium (zdroje magnesia)