Bojujete se stresem? Zkuste Ashawagandhu!

Už jste někdy slyšeli pojem Ashwagandha? Jedná se o malý keř se žlutými květy a oranžovo-červenými plody, který pochází z Indie a jihovýchodní Asie. Využívají se extrakty nebo prášek z kořene nebo listů rostliny. Ashwagandha (Withania somnifera, Vitánie snodárná) je známá také pod názvem "indický ženšen" nebo "zimní třešeň" a je známá a používána především z ajurvédské medicíny jako životabudič. Ajurvéda existuje už tisíce let a je respektována i Světovou zdravotnickou organizací. Ajurvéda vnímá jako nejdůležitější především rovnováhu energie v těle. Ctí přitom přírodu, respektuje přírodní zákonitosti a současně jedinečnou individualitu. Podmínkou zdraví v ajurvédě je mimo jiné vhodná strava.

Jakou roli hraje Aswagandha v ajurvédské medicíně? Již po tisíciletí se používá jako součást rasajány (ájurvédská omlazovací terapie těla a mysli). Rasajána je popisována jako bylinný přípravek, který podporuje mladistvý stav fyzického a duševního zdraví a rozšiřuje štěstí. Tyto typy přípravků se podávají malým dětem, ale užívají je také lidé středního a staršího věku pro zvýšení dlouhověkosti. Mezi ájurvédskými bylinami rasajány zaujímá nejvýznamnější místo právě ašvaganda. Většina rasajánových bylin jsou adaptogeny / antistresové látky. [1]

Aswagandha se ale rychle dostává i do pozornosti západní medicíny a výzkumy o jejich účincích se začínají rozrůstat. V rostlině bylo až dosud objeveno více než 80 různých biologicky aktivních látek, od alkaloidů (isopelletierin, anaferin, anahygrin, withasomnin, cuscohygrin, ashwagandhin, ashwagandhinin), přes steroidní laktony (withanolidy A-Y, withanosidy, withaferiny, withasomniferiny A–C aj.), až po fytosteroly, flavonoidy, saponiny (sitoindosidy), oligosacharidy a tanniny. Všechny tyto látky představují potenciál významných medicinálních účinků.

Jaké konkrétní účinky jsou Ashwagandhě přisuzovány?

II. Pozitivní ovlivnění sportovního výkonu

Ashwagandhě bývá připisován efekt ve formě zvýšení sportovního výkonu. Výsledky studií [6] naznačují, že bylina může zvyšovat fyzickou výkonnost, včetně síly a využití kyslíku během cvičení. U sportovců je tak velmi oblíbená a pomáhá jim tak přírodně nabudit tělo k lepším výsledkům.

 

III. Může zmírňovat projevy některých duševních onemocnění a poruch

Některé důkazy naznačují, že Ashwagandha může u některých skupin obyvatelstva pomáhat snižovat příznaky určitých duševních onemocnění, včetně deprese. Určité náznaky také poukazují na možné zmírnění kognitivních poruch u osob s bipolární poruchou. [7] Co se týče efektů withánie u neurodegenerativních onemocnění, připisuje se hlavní role především withanolidům, skupině steroidních laktonů s řadou neurobiologických aktivit. Mimo jiného dokáží inhibovat acetylcholinesterázu [8] a butyrylcholinesterázu [9], čímž dochází ke zlepšení cholinergní transmise v mozku, která je např. u pacientů s Alzheimerovou demencí snížena.

V. Snížení hladiny cukru v krvi

Některé studie naznačují, že Ashwagandha může mít jistý přínos u osob s cukrovkou nebo vysokou hladinou cukru v krvi. Důvodem může být, že některé sloučeniny v Ashwagandhě (zejména withaferin A) mají silnou antidiabetickou aktivitu a mohou pomáhat stimulovat buňky k přijímání glukózy z krevního oběhu. [10] Výzkumů v této oblasti je však dosud omezené množství.

VI. Protizánětlivé účinky

Některé sloučeniny obsažené v Ashwagandhě, především withanolidy mohou pomoci snížit zánět v těle. V roce 2021 byla provedena studie, ve které vědci podávali lidem s COVID-19 ájurvédský lék obsahující 0,5 gramu Ashwagandhy (včetně dalších bylin) dvakrát denně po dobu 7 dní. U pacientů došlo za těchto 7 dní ke snížení hladiny zánětlivých markerů CRP, IL-6 a TNF-α ve srovnání s placebem. [12]

VIII. Zlepšení spánku

V současné době jsou lidé stále ve spěchu, stresu a ve velkém přetížení. To vše se může projevovat na tom, že lidé bojují s problémy se spánkem. Jedni mají problém vůbec usnout, druzí sice usnou hned jak dolehnou na polštář, ale jejich spánek je nekvalitní, a i po 9hodinovém spánku se probouzí úplně vyčerpaní. Přitom kvalitní spánek je naprosto nezbytnou podmínkou kvalitního života a možnosti plnit všechny své životní role (profesní, rodinnou aj.). Lidé, kteří užívají pravidelně právě Ashwagandhu, pociťují, že jejich spánek je klidnější a kvalitnější. Benefitem takového zkvalitnění spánku pak je i lepší duševní bdělost po probuzení. Ovlivnění kvality spánku souvisí často i s pozitivními účinky Ashwagandhy na duševní stres, který bývá nejčastějším narušitelem spánku.

Užívání Ashwagandhy

Doporučení pro dávkování Ashwagandhy se liší. Ve výzkumech se pracuje obvykle s dávkami v rozmezí 250-1250 mg na osobu.

Jako téměř u všech doplňků stravy je více než vhodné se nejdříve poradit s kvalifikovaným lékařem v případě těhotenství a kojení. Užívání je ke zvážení dále v případech rakoviny prostaty citlivé na hormony, při užívání některých léků (např. benzodiazepiny, antikonvulziva nebo barbituráty), před operacemi, s autoimunitní poruchou nebo poruchou štítné žlázy či při potížích s játry.

U některých osob se mohou vyskytnout vedlejší účinky. Proto vždy doporučujeme začínat z lehka minimálním dávkováním a v případě potřeby dávku postupně navyšovat. Optimálních benefitů je dosáhnuto při dlouhodobém užívání v rámci několika měsíců.

DOSTUPNÉ SUPLEMENTY ASHWAGANDHY NA NAŠEM E-SHOPU:
Bojujete se stresem? Zkuste Ashawagandhu!

NATIOS Ashwagandha Extract, 5000 mg, Extra Strength, 90 veganských kapslí

Bojujete se stresem? Zkuste Ashawagandhu!

NATIOS BIO Ashwagandha Prášek, 100 g

Bojujete se stresem? Zkuste Ashawagandhu!

Swanson Ashwagandha, 450 mg, 100 kapslí

Použitá literatura: 

 1. Singh, N.; Bhalla, M.; de Jager, P.; Gilca, M. An Overview on Ashwagandha: A Rasayana (Rejuvenator) of Ayurveda. Afr J Tradit Complement Altern Med.  2011, 8(5): 208–213.
 2. Lopresti, A. L.; Smith, S. J.; Malvi, H. et al. An investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract. A randomized, double-blind, placebo-controlled study. Medicine (Baltimore). 2019, 98(37): e17186.
 3. Baker, C.; Kirby, J. B.; O'Connor, J. et al. The Perceived Impact of Ashwagandha on Stress, Sleep Quality, Energy, and Mental Clarity for College Students: Qualitative Analysis of a Double-Blind Randomized Control Trial. Journal of Medicinal Food. 25(12): 1095-1101.
 4. O'Connor, J.; Lindsay, K.; Baker, C. et al. The Impact of Ashwagandha on Stress, Sleep Quality, and Food Cravings in College Students: Quantitative Analysis of a Double-Blind Randomized Control Trial. Journal of Medicinal FoodVol. 25 (12): 1086-1094.
 5. Speers, A. B.; Cabey, C. A.; Soumyanath, A.; Wrigh, K. M. Effects of Withania somnifera (Ashwagandha) on Stress and the Stress-Related Neuropsychiatric Disorders Anxiety, Depression, and Insomnia. Curr Neuropharmacol. 2021 Sep 14; 19(9): 1468–1495.
 6. Např. Bonilla, D. A.; Moreno, Y.; Gho, C. a kol. Effects of Ashwagandha (Withania somnifera) on Physical Performance: Systematic Review and Bayesian Meta-Analysis. J Funct Morphol Kinesiol. 2021, 6(1): 20.
 7. Chengappa, K. N. R.; Bowie, C. R.; Schlicht, P. J. Randomized Placebo-Controlled Adjunctive Study of an Extract of Withania somnifera for Cognitive Dysfunction in Bipolar Disorder. J Clin Psychiatry. 2013. 74(11):1076-83.
 8. Grover, A., Shandilya, A., Agrawal, V., Bisaria, V. S., Sundar, D. Computational evidence to inhibition of human acetyl cholinesterase by withanolide a for Alzheimer treatment. J Biomol Struct Dyn. 2012; 29(4): 651-662.
 9. Choudhary, M. I.; Yousuf, S.;, Nawaz, S. A.; Ahmed, S.  Atta-ur-Rahman. Cholinesterase inhibiting withanolides from Withania somnifera. Chem Pharm Bull (Tokyo) 2004; 52(11): 1358-1361.
 10. Sengupta, P.; Agarwal, A.; Pogrebetskaya, M. et al. Role of Withania somnifera (Ashwagandha) in the management of male infertility. Reprod Biomed Online. 2018. 36(3):311-326.
 11. Gorelick, J.; Rosenberg, R.; Smotrich, A. et al. Hypoglycemic activity of withanolides and elicitated Withania somnifera. Phytochemistry. 2015, 116:283-289.
 12. Devpura, G.; Tomar, B. S.; Nathiya, D. et al. Randomized placebo-controlled pilot clinical trial on the efficacy of ayurvedic treatment regime on COVID-19 positive patients. Phytomedicine. 2021. 84: 153494.

Autor: Veronika Šopíková