Co znamená BIO a proč ho upřednostňovat?

Bio nejen pro naše zdraví

Biopotraviny patří zcela jistě do zdravé výživy. Koupí a konzumací biopotravin a bioproduktů děláme něco nejen pro naše zdraví, ale také pro životní prostředí. Protože popularita bioproduktů roste, je obtížné orientovat se v bludišti etiket, výhod a nároků biopotravin. Tento článek vám může pomoci se rozhodnout o jejich nákupu, včetně toho, na co se zaměřit a jak biopotraviny poznat. Proč dát bioproduktům přednost a co znamená ekologické zemědělství, se dozvíte v následujících odstavcích.

Co jsou biopotraviny?
Jak je poznat?
Proč jim dát přednost?
Co je to ekologické zemědělství?

Na tyto otázky si odpovíme v našem článku.

BIO-POTRAVINY-mix-3

Co znamená BIO

Bioprodukty jsou výsledkem poctivého, starostlivého a ekologického zemědělství.Produkty s certifikací BIO jsou zárukou toho, že do vašeho těla dostanete to nejlepší z přírody, a to také s ohledem na ni. Je to především z toho důvodu, že se bio potraviny pěstují v rámci ekologického zemědělství. 

Jak poznat bioprodukt a na co si dát pozor?

Běžným a viditelným poznávacím znamením je ekoznačka (pro ČR nebo EU).

loga-biozebra-a-eu-2

Jednoduše, pokud je na obalu napsáno BIO, můžete tomu věřit. A to proto, že každá potravina, která na obale uvede slovo BIO či jiný odkaz, musí být zkontrolována příslušnou organizací. Certifikační organizace na potraviny po provedené kontrole se označují kódem. Česká certifikační organizace má v kódu vždy zkratku CZ. Kód pak může vypadat například tak jako na našich produktech (CZ-BIO-002). Samozřejmě ale v obchodních řetězcích najdete produkty, které se jako bio jen tváří. Většinou to jsou potraviny, které v názvu nesou slova jako „přírodní“, „natur“ a jiná synonyma. Na tyto produkty by si kupující měl dát pozor a vždy se pečlivě podívat, co vlastně kupuje.

V čem je ekologické zemědělství jiné?

Bio pole 1

Ekologické zemědělství nebo také nazývané jako organické nebo biologické, je založeno na předpokladu, že plodiny využívají přírodních zdrojů. Například k boji proti škůdcům, k udržování nebo zvyšování úrodnosti půdy atd., to vše aniž by byly použity chemikálie, hnojiva, pesticidy nebo antibiotika u živočišných potravin. Tímto způsobem jsou vypěstovány zdravé a výživné potraviny přírodní cestou. Důležitým faktorem ekologického zemědělství je rozhodně minimální dopad na životní prostředí. Snaží se životní prostředí nejen udržovat, ale také správně užívat vodu a chránit přírodu před znečištěním. To je jistě věc, ke které se nelze otáčet zády.Ekologické zemědělství také znamená, že jsou produkty vyráběny či pěstovány způsobem, který snižuje energetické náklady!

Shrnutí proč biopotraviny upřednostnit?

Jak se vaše jídlo pěstuje nebo chová, může mít velký dopad na vaše duševní a emocionální zdraví.

Několik průzkumů a studií prokázalo, že jsou biopotraviny výživnější. Mají v průměru o 20% více železa, o 30% více hořčíku, o 27% více vitamínu C a o 14% více fosforu než jejich neekologické protějšky.

Další významné důvody:

  • Nebudete požívat chemikálie.
  • Pěstování organicky pomáhá chránit životní prostředí a má na něj minimální dopad.
  • Organicky chovaná zvířata nedostávají antibiotika, růstové hormony ani krmiva vedlejších živočišných produktů.
  • Organické maso a mléko jsou bohatší na určité živiny. Výsledky evropské studie z roku 2016 ukazují, že hladiny některých živin, včetně omega-3 mastných kyselin, byly až o 50% vyšší u organického masa a mléka než u běžně vyráběných produktů.
  • Aby byl potravinářský výrobek označen jako ekologický, nesmí obsahovat žádné umělé zvýrazňovače chuti ani umělá dochucovadla. Tím umožňují ochutnat skutečnou chuť kvalitních potravin.
  • Umožníte zvířatům pohodový život – zvířata v ekologickém zemědělství musí mít dostatek prostoru, nesmí být uvázána a mají přístup na pastvu. Což v běžném zemědělství není zvykem.

Závěr

Pokud máte rádi přírodu, chcete ji chránit a zároveň jíst kvalitní bio potraviny, podívejte se na našem e-shopu do sekce BIO POTRAVINY a vyzkoušejte různé pochoutky. Nejenže tyto potraviny skvělé chutnají, ale jsou také cenově dostupné.

Nase BIO potraviny