Kojíte a potřebujete navýšit produkci mléka?

Kojení je běžný způsob výživy kojenců. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje kojení jako výhradní způsob výživy u dětí do 6 měsíců. Po této době by dětem měly být dodávány také výživné příkrmy, přičemž kojení by mělo ideálně pokračovat až do věku 2 let.

Existuje mnoho faktorů, které mohou přispět k tomu, že matky po porodu nezačnou kojit nebo kojení předčasně ukončí. Průzkumy ukazují, že nejčastějším uváděným důvodem pro ukončení kojení, který uvedly samy ženy, byla nedostatečná produkce mateřského mléka (přibližně 30 % matek).

Banner Kojení Natios Fenugreek Blessed Thistle Breastfeeding Z tohoto důvodu řada matek začíná užívat takzvaná Galaktagoga, což jsou skupiny látek a léků, u nichž je prokázáno nebo se předpokládá, že podporují laktaci a její následné udržení. Jinými slovy, galaktagoga jsou produkty, které ženy mohou užívat k vyvolání, zvýšení nebo udržení tvorby mléka.

Po celém světě ženy používají mnoho alternativních metod (speciální diety) a látek (galaktagoga) k podpoření produkce mateřského mléka. V západním světě mezi nejčastější byliny užívané jako galaktagoga patří především Fenugreek (Trigonella foenum-gracum / pískavice řecké seno). Další často užívané byliny pro podporu laktace pak jsou například Blessed thistle (benedikt lékařský), Moringa oleifera (moringa olejodárná), Milk thistle (ostropestřec mariánský), Marshmallow (proskurník lékařský) nebo Stinging nettle (kopřiva dvoudomá). [1]

Kombinace Fenugreek a Blessed Thistle

Ačkoli je fenugreek nejčastěji užívaná bylina pro podporu tvorby mateřského mléka, spousta maminek fenugreek kombinuje s některými z dalších bylinek, aby tam navýšily potenciální benefity. Zdaleka nejpoužívanější a pravděpodobně nejúčinnější kombinací je fenugreek + blessed thistle. My se v tomto blogu podíváme na to, co jsou vlastně tyto byliny zač a jaké mohou přinášet benefity.

Co je vlastně Fenugreek?Pískavice foto-min

Fenugreek (pískavice řecké seno) je jetelovitá bylina pocházející ze Středomoří, jižní Evropy a západní Asie. Její semena, která voní a chutnají jako javorový sirup, se používají v kuchyni a jako lék. Pískavice řecké seno je jednou z nejstarších léčivých rostlin, která má své kořeny v tradiční indické i čínské medicíně. Téměř po celém světe se tato bylina tradičně užívá na podporu laktace kojících žen. V některých případech se udává, že Fenugreek může pomoci zvýšit objem produkovaného mléka až o neuvěřitelný dvojnásobek. [2⁠–8]

 • Zvyšuje produkci mateřského mléka
 • Díky tomu podporuje rychlost přibývání na váze novorozenců
 • Podporuje zotavení po porodu
 • Snižuje hladinu krevního cukru
 • Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu
Co je vlastně Blessed Thistle?Blessed-min

Blessed Thistle (benedikt lékařský) je rostlina pocházející ze Středomoří. Tato rostlina bývá označována také jako bodlák posvátný. Již od středověku se používá k léčbě řady nemocí, podpoře zdraví zažívacího traktu a prevenci infekcí. Dnes se benedikt nejčastěji používá na podporu tvorby mateřského mléka u kojících matek. [9, 10]

 • Stimuluje průtok krve mléčnými žlázami
 • Zvyšuje a obohacuje tok mléka
 • Obsahuje látku cnicin, která podporuje trávení
 • Může také pomáhat při plynatosti či bolestech žaludku
NATIOS Fenugreek & Blessed Thistle, 600 mg, 120 veganských kapslí

Jak bylo zmíněno výše, nejčastěji užívanou bylinou pro podporu laktace je pískavice řecké seno. Pro posílení a doplnění jeho účinků je často kombinována s benediktem lékařským. Právě tuto kombinaci můžete nalézt v novém produktu značky Natios: Fenugreek & Blessed Thistle, 600 mg, 120 veg. kapslí. Tento doplněk stravy je vyráběn 100% bez jakýchkoliv přídavných látek, konzervantů či éček a je dodáván ve formě veganských kapslí.

NATIOS Fenugreek & Blessed Thistle, Pískavice & Benedikt, 120 vegan kapslí banner

Působí fenugreek a blessed thistle na každého?

Galaktagoga jsou ve většině studií testovány proti placebu. Ve většině případů se užívání především fenugreeku projevuje významným nárůstem produkce mateřského mléka. Je ovšem pár zaznamenaných případů, kdy nedošlo k žádnému či pouze minimálnímu nárůstu. Doporučujeme tedy nejdříve byliny otestovat, než nakoupíte roční zásoby.

Jak rychle galaktagoga působí?

V některých případech se uvádí, že účinek galaktagog je možno pociťovat již během prvních 24 až 48 hodin po užití. Jak to avšak bývá, tento fakt je velice individuální. [11, 12]

Jak užívat fenugreek a blessed thistle?

Doporučené dávkování bude vždy uvedeno u daného produktu. Obecně však doporučujeme užívat alespoň 1,7 g každé byliny v menších dávkách během průběhu dne. O užívaní doplňku je vždy vhodné se nejdříve poradit s lékařem. Produkty s blessed thistle neužívejte během těhotenství!

Nevýhody konzumace fenugreek a blessed thistle:

Výjimečně se u některých maminek mohou s konzumací fenugreeku a blessed thistle objevit alergické reakce. Alergická reakce není v nižších dávkách zpravidla nijak závažná. Doporučujeme však vyhnout se této kombinaci bylin, zejména pokud trpíte alergií na:

 • Rostliny z čeledi Fabaceae (bobovité), kde patří například cizrna, sója či právě pískavice
 • Rostliny z čeledi Asteraceae (hvězdnicovité), kde patří například bodlák, čekanka, heřmánek nebo právě benedikt

Pokud si alergiemi nejste jisti, doporučujeme první den vyzkoušet pouze 1, maximálně 2 kapsle produktu a pozorovat účinky. V každém případě je vhodné se o zařazení jakéhokoliv doplňku stravy poradit s lékařem s ohledem na aktuální zdravotní stav. [13]

Použitá literatura:
[1] T. F. Sim, H. L. Hattingh, J. Sherriff, a L. B. G. Tee, „The Use, Perceived Effectiveness and Safety of Herbal Galactagogues During Breastfeeding: A Qualitative Study", International Journal of Environmental Research and Public Health, roč. 12, č. 9, Art. č. 9, zář. 2015, doi: 10.3390/ijerph120911050.
 
[2] E. Basch, C. Ulbricht, G. Kuo, P. Szapary, a M. Smith, „Therapeutic Applications of Fenugreek", Alternative medicine review : a journal of clinical therapeutic, roč. 8, s. 20–7, bře. 2003.
 
[3] C. Turkyılmaz et al., „The effect of galactagogue herbal tea on breast milk production and short-term catch-up of birth weight in the first week of life", J Altern Complement Med, roč. 17, č. 2, s. 139–142, úno. 2011, doi: 10.1089/acm.2010.0090.
 
[4] A. B. Forinash, A. M. Yancey, K. N. Barnes, a T. D. Myles, „The Use of Galactogogues in the Breastfeeding Mother", Ann Pharmacother, roč. 46, č. 10, s. 1392–1404, říj. 2012, doi: 10.1345/aph.1R167.
 
[5] R. D. Sharma, T. C. Raghuram, a N. S. Rao, „Effect of fenugreek seeds on blood glucose and serum lipids in type I diabetes", Eur J Clin Nutr, roč. 44, č. 4, s. 301–306, dub. 1990.
 
[6] J. A. Abdel-Barry, I. A. Abdel-Hassan, A. M. Jawad, a M. H. al-Hakiem, „Hypoglycaemic effect of aqueous extract of the leaves of Trigonella foenum-graecum in healthy volunteers", East Mediterr Health J, roč. 6, č. 1, s. 83–88, led. 2000.
 
[7] A. Kochhar a M. Nagi, „Effect of supplementation of traditional medicinal plants on blood glucose in non-insulin-dependent diabetics: a pilot study", J Med Food, roč. 8, č. 4, s. 545–549, 2005, doi: 10.1089/jmf.2005.8.545.
 
[8] Z. Madar, R. Abel, S. Samish, a J. Arad, „Glucose-lowering effect of fenugreek in non-insulin dependent diabetics", Eur J Clin Nutr, roč. 42, č. 1, s. 51–54, led. 1988.
 
[9] P. Shinde, P. Patil, V. Bairagi, a P. Shinde, „HERBS IN PREGNANCY AND LACTATION: A REVIEW APPRAISAL", IJPSR, č. 3, s. 3001–3006, 2012.
 
[10] A. Al-Snafi, „The Constituents and Pharmacology of Cnicus Benedictus-A Review", The Pharmaceutical and Chemical Journal, roč. 3, s. 129–135, led. 2016.
 
[11] A. Al-Snafi, „The Constituents and Pharmacology of Cnicus Benedictus-A Review", The Pharmaceutical and Chemical Journal, roč. 3, s. 129–135, led. 2016.
 
[12] T. M. Khan, D. B.-C. Wu, a A. V. Dolzhenko, „Effectiveness of fenugreek as a galactagogue: A network meta-analysis", Phytotherapy Research, roč. 32, č. 3, s. 402–412, 2018, doi: 10.1002/ptr.5972.
 
[13] S. P. Patil, P. V. Niphadkar, a M. M. Bapat, „Allergy to Fenugreek (Trigonella foenum graecum)", Annals of Allergy, Asthma & Immunology, roč. 78, č. 3, s. 297–300, bře. 1997, doi: 10.1016/S1081-1206(10)63185-7.