Pekáč buchet za 30 dní z pohodlí domova

MACA - zázračná rostlina Jižní Ameriky

V dnešní době, ve které je taková spousta možností, se staly různé vychytávky, jak obejít nemoci, zlepšit své zdraví a výkon z dlouhodobého měřítka všední záležitostí. 

Maca Bio prášekBylina, na kterou se zaměříme v dnešním článku, nabízí spoustu benefitů nejen pro muže a ženy, kteří jsou aktivními sportovci, ale najde si své příznivce skrze veškerou populaci. Není mnoho přípravků, které by měly tak široké spektrum účinků na lidské tělo. 

Maca peruánská, jinak známá také jako peruánský ženšen, se v posledních letech stala velmi populární po celém světě. Původně pochází z Peru, roste ve vyšších nadmořských výškách v pohoří And. Řadí se mezi košťálovou zeleninu a typově se podobá například naší brokolici, květáku, zelí nebo kapustě. Jedlou částí této rostliny je především její kořen, který bývá zabarven v různých odstínech od černé až po bílou barvu. Právě tento kořen se užívá jako doplněk stravy nebo lék. Buď se kořen usuší a poté rozemele na prášek, což je nejčastější užití nebo se dále užívá jako extrakt do kapslí nebo tekutých přípravků. 

Samotná chuť macy je velmi výrazná a většině lidem nemusí příliš chutnat. Její chuť by se dala popsat jako zemitá či ořechová. Pokud vám její chuť nevyhovuje, dá se velmi jednoduše přimíchat do vašeho oblíbeného nápoje, smoothie, proteinu nebo třeba jogurtu a téměř její přítomnost nepoznáte. Dá se také používat jako příměs do jídla či pečení. 


Proč je však užívání Macy tak prospěšné?

1. Zvýšení libida 

Maca se používá jako přírodní viagra, má pozitivní vliv na sexualitu a zvyšuje libido. 

V jedné studii z roku 2002 zjistili, že u mužů kteří pravidelně užívali 1,5 - 3 gramy macy denně došlo ke zvýšení libida oproti kontrolní skupině, která dostávala placebo. 

Odkaz na danou studii ZDE

2. Snížení erektilní disfunkce

Maca má také pozitivní účinky pro jedince, kteří trpí erektilní disfunkcí (zkráceně ED, jinak známá také jako impotence). Ve studii z roku 2009 muži, kteří trpěli mírnými příznaky ED začali užívat 2.4 gramů macy denně po dobu 3 měsíců a ukázalo se, že u této skupiny došlo k masivnímu nárůstu v sexualitě oproti skupině, která užívala pouze placebo. 

Odkaz na danou studii ZDE.

3. Zvýšení plodnostibaby-1299514_1280

Maca se užívá pro zvýšení plodnosti nejen u mužů, ale i u žen. U mužů bylo zjištěno, že zlepšuje kvalitu a počet spermií jak u plodných, tak i neplodných mužů. 

Odkaz na danou studii ZDE.

4. Pozitivní vliv na testosteron

Zvyšuje dehydroepiandrosteron (DHEA) což je steroidní hormon produkovaný v nadlevinkách. Je to nejhojnější steroidní hormon v lidském organismu a jeho produkce během let klesá až o 90%.  

5. Zvýšení výkonu a vytrvalosti 

Někteří profesionální sportovci užívají macu pro podporu vytrvalosti a zvýšení energie. Má pozitivní vliv na prokrvení organismu a zlepšuje tím průtok živin do svalů po výkonu a tím také zrychluje regeneraci. 

slunce6. Zlepšení nálady

Maca obsahuje flavanoidy, které jsou známé tím, že účinně bojují s úzkostí a může tak působit jako antidepresivum. Velmi se tak hodí také pro jedince, kteří mají mnoho starostí nejen v práci, ale i doma, nebo prochází životní krizí.  Studie z roku 2015, ve které se ukázalo, že maca snižuje symptomy depresí a úzkostí. 

Odkaz na danou studii ZDE.

7. Snížení krevního tlaku

Tím, že maca pozitivně ovlivňuje průtok krve lidským organismem, pomáhá také roztahovat žíly a snižovat krevní tlak. Je tak vhodný i pro jedince se zvýšeným krevním tlakem, kterým nevyhovuje tradiční léčba medikamenty. 

8. Snížení škodlivosti slunečního záření

V jedné starší studii na zvířatech bylo zjištěno, že kořen macy může pomoci před škodlivými UV paprsky. V další studii pak bylo zjištěno, že extrakt z listů macy pomáhá proti tvorbě škodlivých buněk tvořících se po spálení od slunce.

Odkazy na danou studii ZDE 1 a ZDE 2

9. Bojuje s volnými radikály

Pomáhá s tvorbou přírodních antioxidantů, jako je například glutathion a superoxid dismutáza. Antioxidanty, které pomáhají s bojem s volnými radikály, které poškozují buňky v těle. Někteří lidé věří, že antioxidanty mohou pomoci s bojem při nemocech jako jsou například i srdeční choroby nebo rakovina. 

10. Snižuje důsledky menopauzy 

Existuje teorie, že kořen macy pomáhá vyrovnat hladinu hormonu estrogenu. 

11. Zlepšuje paměť a schopnosti učení 

Bylo zjištěno, že dokáže pomoci s léčbou Alzheimerovy choroby. Bohužel byl zatím podniknut jen pokus na zvířatech a není zcela jisté, jestli bude mít stejné účinky i pro lidi. 

vitamins

Mimo všechny pozitiva, je kořen macy také velmi nutričně bohatý. Obsahuje především sacharidy (téměř 80g ve 100g), ale také bílkoviny, vlákninu, vitamin C a látky jako draslík, hořčík, měď, železo a mangan a další stopové prvky. NATIOS Maca Extract, 5000 mg

Maca od značky Natios poskytuje extra silnou porci účinných látek bez dalších plnidel a éček, jde tak o produkt s vysokou čistotou a zároveň velkou účinností. Obsahuje pouze 100% čistý extrakt kořene Macy. Díky silnému extraktu už nemusíte užívat několik kapslí denně a myslet na to, jestli už jste si užili pravidelnou denní dávku. V jedné kapsli máte veškerou sílu, kterou Maca nabízí.
 

8345-1_natios-maca-extract--5000-mg--extra-strength--90-veganskych-kapslibutton_zobrazit

Autor článku

Sebastian Beneš